Muzyka | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Już sto lat minęło od czasu, gdy łódzcy muzycy postanowili się zjednoczyć. Z potrzeby wspólnego uprawiania sztuki oraz z konieczności zadbania o wspólne interesy powstała Filharmonia Łódzka.
– Cały czas gonię ten muzyczny horyzont. Próbuję uchwycić nowe barwy, nowe brzmienia i zamknąć je w kompozycji. Z tej pogoni za niemożliwym powstają coraz bardziej nowoczesne utwory – mówi Paweł Rurak-Sokal.
RECENZJA.  Wszystko jest tu tradycyjne, dosłowne, malownicze. Tradycjonaliści będą więc usatysfakcjonowani, ale innym może doskwierać brak finezji. Największym atutem tej inscenizacji są niewątpliwie soliści.
Świętujemy stulecie Filharmonii Łódzkiej. Jakie były jej początki?... W 1915 r. dyrygent Tadeusz Mazurkiewicz zaproponował zorganizowanie koncertu, z którego dochód miał trafić do bezrobotnych muzyków.
RECENZJA. To prawdziwa przyjemność - oglądać studencki spektakl operowy i zachwycać się wykonaniem tak wybornym, że mogłoby zawstydzić niejeden zespół złożony z muzyków z kompletnym wykształceniem. A jeszcze, gdy się pomyśli, jak ci młodzi będą się rozwijać i zdobywać doświadczenie…
Dzikie Jabłka zagrają koncert w klubie Z Innej Beczki.Wstęp:15 zł. Muzycy przywracają do łask coraz rzadziej spotykany śpiew biały. Jest to specyficzna, najbardziej naturalna, pierwotna technika wokalna, zwana czasami „śpiewokrzykiem”.
Marcin Stańczyk – 37-letni kompozytor z Łęczycy – jako pierwszy Polak wygrał prestiżowy japoński konkurs Toru Takemitsu Composition Award. Prapremiera jego nowego utworu otworzyła sezon artystyczny w IRCAM - części Centrum Pompidou w Paryżu.
Laureatem Nagrody Tansman został wybitny dyrygent młodego pokolenia Łukasz Borowicz. Podczas gali operowej 23 listopada zamykającej Tansman Festival 2014 w Łodzi we wręczeniu nagrody uczestniczyły córki kompozytora.
Wydawanie albumów przestaje się opłacać, bo nawet złote czy platynowe płyty nie przekładają się na sukces kasowy. Zbiórka pieniędzy w Internecie jest znakiem czasu – mówi KUBA KOŹBA – wokalista grupy Power of Trinity.
Tekstem Marty Śniady rozpoczynamy nasz nowy cykl "Asystenci kultury", w którym będziemy prezentować - poprzez pisane dla nas artykuły - młodych wykładowców łódzkich uczelni.
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.