60 lat pracy Zygmunta Krauzego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =

60 lat pracy Zygmunta Krauzego

Zygmunt Krauze, fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Kompozytor z okazji jubileuszu 15 X w Filharmonii Łódzkiej sam wykona partię solową w łódzkiej premierze III Koncertu fortepianowego „Okruchy pamięci”.
Gdyby nagle stracił słuch, nadal tworzyłby muzykę, ale nie z pamięci, tylko z wyobraźni. "Oczywiście byłoby to o wiele trudniejsze, ale z drugiej strony bardziej skupione, czystsze i może przez to bardziej wysublimowane" - mówi Zygmunt Krauze w książce Michała Mendyka „Wywiad o niczym”.

Kompozytor, pianista, pedagog, organizator życia muzycznego obchodzi 60-lecie pracy twórczej. Znany jest z dystansu do siebie, poczucia humoru, ciekawości i otwartości na eksperyment. Już na początku drogi twórczej „zajął miejsce własne i odrębne, a większość jego utworów ma jemu tylko właściwy, rozpoznawalny od pierwszych taktów fingerprint”, pisała Elżbieta Szczepańska. Zawsze wyczuwał ducha czasu, jednak nigdy nie ulegał modom. Ten urodzony nowator i prekursor wielu nowoczesnych kierunków w muzyce „nigdy nie popadł w nowinkarstwo, co potwierdza fakt, że do jego twórczości powraca się stale”.

W piątek 15 X Zygmunt Krauze sam wykona partię solową w łódzkiej premierze III Koncertu fortepianowego „Okruchy pamięci” – kompozycji, którą francuskie stowarzyszenie zawodowe krytyków teatru, muzyki i tańca wyróżniło nagrodą za najlepszą premierę sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale). W tym przejmującym utworze Krauze wyraża niezgodę na „realia współczesnego świata, pełnego niesprawiedliwości i nierówności między ludźmi”, ale też nadzieję, że „dobry czas nadejdzie”. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Rafała Janiaka. W przerwie koncertu kompozytor będzie podpisywał „Wywiad o niczym”.

Program koncertu uzupełni suita op. 80 Gabriela Fauré, na którą składają się cztery fragmenty z muzyki scenicznej do sztuki Maurice’a Maeterlincka „Peleas i Melizanda”. Pierwsza muzyczna wersja historii słynnych kochanków – niezwykle subtelna i melodyjna – doskonale oddaje charakter literackiego pierwowzoru, który Arnold Schönberg nazwał tekstem „cudownie perfumowanym”. W drugiej części wieczoru zabrzmi II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Zainspirowane pobytem we Włoszech dzieło jest wyjątkowo jasne i pogodne, ale skrywa też w sobie łatwo wyczuwalną tajemnicę. Sam kompozytor porównał pracę nad utworem do składania w całość fragmentów mozaiki, które „rozrzucił Wszechmogący”.


Wykonawcy:

Zygmunt Krauze – fortepian

Rafał Janiak – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program:

G. Fauré – Suita "Peleas i Melizanda" op. 80

Z. Krauze – III Koncert fortepianowy „Okruchy pamięci” (łódzka premiera)

J. Sibelius – II Symfonia D-dur op. 43

 
Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

 
Cena biletu: normalny 48-34 PLN, ulgowy 36-24 PLN