82. festiwal Musica Moderna | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 2 =

82. festiwal Musica Moderna

Kuba Krzewiński, fot. Aleksandra Chciuk

To młodzi zdecydują o kształcie i charakterze 82. edycji festiwalu Musica Moderna (30 XI - 14 XII) i oni będą jej głównymi bohaterami. W ramach koncertów swoje zainteresowania zaprezentują nie tylko studentki i studenci kompozycji, ale także edukacji artystycznej i sami instrumentaliści.
Usłyszymy efekty współpracy zespołów całkiem nowych, jak Alert Ensemble i tych z nieco dłuższym stażem, wśród nich Nowicki Duo i Aldo Duo. Z młodymi muzykami spotka się gość specjalny Moderny, charyzmatyczny kompozytor Kuba Krzewiński. Nie zabraknie wątków łódzkich. Wszystkie koncerty festiwalu odbędą się w Regionalnym Ośrodku Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej w Łodzi przy al. 1 Maja 4. Obowiązuje wstęp wolny.

Utwory współczesnych młodych kompozytorek i kompozytorów coraz częściej wychodzą poza dźwięk. Tworzenie z wykorzystaniem warstwy wideo, gestu czy ruchu jest tendencją, którą można zaobserwować od wielu lat i której popularność cały czas rośnie. Liczne przykłady zastosowania tych środków odnajdziemy w kompozycjach Kuby Krzewińskiego, gościa 82. edycji Musica Moderna. Jak mogliśmy przeczytać w książce programowej 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień: „Interesuje go dotyk jako geneza dźwięku oraz medium jego percepcji, dotyk jako źródło bogatego spektrum brzmień związanych z intymnością, dotyk jako naturalne medium komunikacji międzyludzkiej obciążone rozmaitymi kulturowymi tabu”. Artysta jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci młodego pokolenia, a jego utwory były prezentowane na takich festiwalach, jak wspomniana Warszawska Jesień czy Musica Polonica Nova.

Głos młodych wyraźnie zaznaczy się zresztą w całym programie jesiennej Moderny. Rozpocznie się projektem dyrygencko-kompozytorskim zainicjowanym przez dyrygenta Dawida Bera. Studenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej zmierzą się z utworami swoich koleżanek i kolegów, reprezentującymi rozmaite pomysły, estetyki i problemy wykonawcze, napisanymi specjalnie z myślą o tym wydarzeniu. O efektach tej współpracy będzie można przekonać się na koncercie 30 listopada. Oprócz stałego punktu programu festiwalu – „Koncertu młodych” z utworami studentek i studentów kompozycji (12 grudnia) – przed publicznością zaprezentuje się Alert Ensemble (14 grudnia).

Członkowie tego nowo powstałego zespołu kształcą się w różnych uczelniach muzycznych w Polsce, a okazją do ich spotkania były tegoroczne Wakacyjne Kursy Nowej Muzyki dla Wykonawców w Bydgoszczy. Sympatię do muzyki najnowszej podzielają również klarnecista Dominik Domińczak i akordeonista Aleksander Stachowski, tworzący Aldo Duo. Artyści od wielu lat budują repertuar przede wszystkim z dedykowanych im kompozycji, a 13 grudnia zaprezentują wybór utworów z warstwą elektroniczną. Kontrapunktem będzie występ Nowicki Duo (11 grudnia) – projektu stosunkowo młodego, bo powstałego przed dwoma laty, ale zainicjowanego przez artystów bardzo zasłużonych dla muzyki nowej. Tworzą go bracia, Paweł i Piotr Nowiccy, będący też członkami Kwartludium – zespołu, który we wrześniu otrzymał Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za 20-letnią konsekwentną promocję najnowszej muzyki polskiej i światowej.

Organizatorami festiwalu są Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Związek Kompozytorów Polskich. "Kalejdoskop" jest patronem medialnym wydarzenia.
  • 30-11-2023 godz 18:00
  • 11-12-2023 godz 18:15
  • 12-12-2023 godz 18:00
  • 13-12-2023 godz 18:00
  • 14-12-2023 godz 11:00
  • 14-12-2023 godz 18:00

Kategoria

Muzyka