83. Festiwal Musica Moderna | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

83. Festiwal Musica Moderna

16 IV rozpoczyna się w Akademii Muzycznej 83. edycja Festiwalu Musica Moderna. Bogaty program koncertów kameralnych, elektronicznych czy audiowizualnych stworzy warunki do spotkań z najnowszą muzyką związanych z Łodzią kompozytorek i kompozytorów młodego pokolenia.
W czasie wiosennej edycji festiwalu (pod patronatem "Kalejdoskopu") nie zabraknie studenckich koncertów dyplomowych. Swoją twórczość przedstawi również Wojciech Błażejczyk – gość specjalny Festiwalu. Wydarzenie potrwa do 14 V.

Kilka lat temu w łódzkiej Akademii Muzycznej powstał zespół muzyki nowej pod kierownictwem Macieja Koczura. Grupa, która przyjęła nazwę SoundCheck – New Music Ensemble, została zaproszona do udziału w 34. edycji festiwalu Musica Polonica Nova, odbywającej się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Specjalnie na tę okazję SoundCheck przygotował program złożony w większości z nowych utworów – wśród nich znalazły się kompozycje Rafała Augustyna, Wojciecha Glądysa, Andrzeja Kwiecińskiego, Jacka Sotomskiego i Marty Śniady. W Łodzi usłyszymy je na koncercie 16 IV i ten mocny akcent zainauguruje 83. Festiwal Musica Moderna.

Muzyka Strun (22 IV) – to tytuł wykładu i koncertu dr. hab. Wojciecha Błażejczyka, cenionego kompozytora, reżysera dźwięku, kierownika Chopin University Electronic Music Studio. Jego utwory były wykonywane na wielu ważnych festiwalach muzyki nowej, m.in. New Music Concerts, Warszawska Jesień, Polish Modern: New Directions in Polish Music Since 1945, Visegard Portraits, Musica Electronica Nova, Afect Festival, Musica Polonica Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna czy Sacrum Profanum. Komponuje zarówno muzykę elektroakustyczną, jak i bez użycia elektroniki, specjalizuje się w przetwarzaniu na żywo dźwięku instrumentów akustycznych i obiektów dźwiękowych.

Znaczą część programu wiosennej Moderny stanowić będą koncerty dyplomowe studentek i studentów specjalności kompozycja i kompozycja muzyki filmowej – usłyszymy utwory Jakuba Sofińskiego i Grzegorza Żyłki (25 IV), Miłosza Kowalewskiego (26 IV), Pawła Stypułkowskiego i Michała Wiosny (27 IV) oraz Syntii Chojnowskiej i Piotra Grzelaka (14 V). Młodzi artyści zaprezentują przed publicznością dzieła kameralne, audiowizualne, ale także performatywne i sceniczne.

Tradycyjnie już w czasie koncertu Studia Komputerowego Muzyki Elektronicznej (24 IV) zapoznamy się z efektami solowej i kolektywnej pracy studentów i pedagogów Akademii Muzycznej w Łodzi – w utworach pojawią się takie elementy, jak taśma, live electronics czy wideo. Koncerty 83. Musica Moderna będą odbywać się w sali kameralnej pałacu oraz sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi, a także w Cyrku pod Zielonym Xiężycem.

Organizatorami festiwalu są Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Związek Kompozytorów Polskich.

więcej informacji: amuz.lodz.pl