Aleksander Tansman – wystawa wirtualna | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

Aleksander Tansman – wystawa wirtualna

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi zachęca do oglądania wystawy online „Aleksander Tansman – łodzianin, kompozytor, artysta”. Wystawę przygotowano z okazji 598. urodzin Łodzi. Aleksander Tansman odniósł światowy sukces, a jego muzyką zachwycali się m. in. George Gershwin i królowa Belgów Elżbieta Gabriela Bawarska. Przyjaźnił się z Charlie Chaplinem, Igorem Strawińskim, Arturem Rubinsteinem i Julianem Tuwimem.
„Był sobie w Łodzi, a potem w Warszawie młody studencik prawa, o którym wiedziano, że bardzo pięknie gra na fortepianie, że nawet trochę komponuje. Wyjechał ten student w końcu 1919 r. do Paryża, a w końcu roku 1925 można wyczytać we wszystkich gazetach amerykańskich i francuskich, że najsłynniejsi kapelmistrzowie świata, Kussewicki z Moskwy i Mengelberg z Amsterdamu dyrygują w Bostonie i Nowym Jorku symfonie tego właśnie studenta-łodzianina…” - tak właśnie przed laty pisano o Aleksandrze Tansmanie.

Gdzie w Łodzi szukać śladów Aleksandra Tansmana, twórcy należącego do grona najczęściej wykonywanych na świecie kompozytorów polskich? W Łodzi jest kilka miejsc, które przywracają pamięć o nim. Warto wiedzieć, iż odwiedzając Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi znajdziemy wydawnictwa książkowe, nuty, płyty CD oraz artykuły z czasopism poświęcone wybitnemu łodzianinowi, umożliwiające zapoznanie się z twórczością oraz sylwetką artysty.

Wirtualną wystawę można obejrzeć tu: http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-tansman/


Pierwsze pieśni Tansmana powstały do tekstów lirycznych Tuwima gdy miał on zaledwie 18 lat. Jako 22-latek zdobył wszystkie trzy pierwsze nagrody w
rozstrzygniętym w Warszawie 8 stycznia 1919 roku pierwszym konkursie kompozytorskim w Polsce Niepodległej. Jego kariera rozwijała się zdumiewająco szybko. Już pod koniec lat dwudziestych Tansman stał się głównym, obok Karola Szymanowskiego, przedstawicielem „nowej szkoły kompozytorskiej”. W latach 1932-33 odbył tournée koncertowe dookoła świata, począwszy od Warszawy, przez USA, Japonię, Chiny, Honkong, Filipiny, Singapur, Indonezję, Malaje, Cejlon, Indie, Egipt. W Tokio przyjął go cesarz Hirohito, w Bombaju był prywatnym gościem Mahatmy Gandhiego. W 1945 roku jako pierwszy polski kompozytor wyróżniony został przez hollywoodzką Akademię Filmową w kategorii „original music” za muzykę do filmu „Paris Underground”, która nominowana została do Oscara.

materiały prasowe
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Kategoria

Muzyka

Adres

Łódź, ul. Gdańska 100/102

Kontakt

tel. 42 637 30 90