Bach na gitarze | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 9 =

Bach na gitarze

Ukazała się płyta Piotra Przedbory, wybitnie uzdolnionego 19-letniego gitarzysty z Tomaszowa Mazowieckiego, nagrana dla firmy fonograficznej Dux, specjalizującej się w repertuarze klasycznym.
Ukazała się płyta Piotra Przedbory, wybitnie uzdolnionego 19-letniego gitarzysty z Tomaszowa Mazowieckiego, nagrana dla warszawskiej firmy fonograficznej Dux, specjalizującej się w repertuarze klasycznym.

Album zawiera  dwa utwory Johanna Sebastiana Bacha – Sinfonię z II Partity c-moll oraz III Sonate na skrzypce solo – w transkrypcji na gitarę klasyczną. Ponadto na krążku znalazły się Preludium Des-dur Fryderyka Chopina, a także Sonata romantica  meksykańskiego wirtuoza gitary Manuela Marii Ponce’a oraz Homenaje  a  Tarrega hiszpańskiego kompozytora Joaquina Turiny. Nagrań dokonano w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, a odpowiadała za nie Małgorzata Polańska, współwłaścicielka firmy Dux.
 
Piotr Przedbora gra na gitarze od dziecka. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie jego edukacją jako gitarzysty zajmował się Mirosław Drożdżowski. W tym roku rozpoczął studia w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym  Fryderyka Chopina w klasie gitary Marcina Zalewskiego. Nad rozwojem kariery tomaszowianina czuwa także Judicael Perroy, wybitny gitarzysta i pedagog francuski.
 
Piotr jest laureatem ponad 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendystą ministra kultury, marszałka województwa łódzkiego, prezydenta Tomaszowa oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Przed muzykiem najtrudniejszy sprawdzian – start w największym zawodowym konkursie gitarowym na świecie organizowanym przez Guitar Foundation of America w Austin (USA).
 
Warto posłuchać muzyki gitarowej w wykonaniu Piotra Przedbory, który mimo młodego wieku potrafi oddać doskonałość i emocje zawarte w utworach Bacha. Jego interpretacje genialnego kompozytora trafiają wprost do serca słuchaczy.

Nagranie płyty było możliwe dzięki stypendium artystycznemu, jakie w 2013 r. Piotr Przedbora dostał od Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.