BAROKOWA ŁÓDŹ - FINAŁ PROJEKTU | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 6 =

BAROKOWA ŁÓDŹ - FINAŁ PROJEKTU

Piąty koncert z cyklu Barokowa Łódź będzie zwieńczeniem projektu. Zespół Altberg Ensemble wystąpi pod kierunkiem wybitnego klawesynisty, organisty i dyrygenta profesora Bazylejskiej Schola Cantorum Basiliensis - Jörga-Andreasa Böttichera. Koncert objął honorowym patronatem Jego Ekscelencja Ambasador Szwajcarii w Polsce pan Jurga Burri.
Usłyszymy III Koncert brandenburski oraz II Suitę orkiestrową (ze słynną Badinerie) J.S. Bacha oraz Koncert Polski i suitę "Les Nations" G.P. Telemanna. Zespół wykona ten program również dzień wcześniej w Kościele Ewangelickim w Piotrkowie Trybunalskim.

Projekt Barokowa Łódź miał w założeniu przedstawić słuchaczom prawie wszystkie reprezentatywne dla epoki baroku formy muzyki instrumentalnej oraz style. I tak w marcu 2019 roku w ramach programu "Concerti" usłyszeliśmy koncerty i concerti grossi w stylu włoskim w kompozycjach Antonio Vivaldiego, Pietro Castrucciego, G.F. Haendla czy Francesco Geminianiego. Orkiestrę prowadziła od skrzypiec znakomita włoska artystka Olivia centurioni, wieloletni muzyk legendarnego zespołu Ensemble 415. Program ten usłyszeć można było Nowym Domu Sztuki w Radziejowicach oraz łódzkim Pałacu Herbsta.
W maju na tych samych estradach orkiestra pod kierownictwem Petera van Heyghena, bardzo doświadczonego i wszechstronnie wykształconego dyrygenta i flecisty Altberg Ensemble zaprezentował program "Ouvertures" z utrzymanymi we francuskimi i niemieckim stylu utworami J. Peza oraz G. Muffata.
W czerwcu w Pałacu Herbsta oraz nowo odrestaurowanym Kościele Farnym w Rawie Mazowieckiej zespół pod kierownictwem swojego szefa Jakuba Kościukiewicza przedstawił Canzoni e Concerti Adama Jarzębskiego, wybitnego kompozytora działjącego na dworze Wazów.
We wrześniu ponownie pod kierownictwem Petera van Heyghena łódzka i sieradzka publiczność mogła usłyszeć suity J.B. Lulliego, J.Ph. Rameau, J. Rebela oraz H. Purcella.
Każdemu koncertowi towarzyszyło słowo o muzyce, przygotowywane przez lubianego w Łodzi Lecha Dzierżanowkiego. 

Oprócz regularnych koncertów w Łodzi w ramach cyklu Barokowa Łódź zespół Altberg Ensemble wystąpił w tym roku na kilku festiwalach, m.in. Festiwalu Oper Barokowych Dramma per Musica (Zamek Krolewski w Warszawie), Barok na Mazurach w Olecku (ze światowej sławy sopranistką Olgą Pasiecznik i młodym, podbijającym zagraniczne sceny kontratenorem Kacprem Szelążkiem) oraz na festiwalu Bydgoska Scena Barokowa.
Zespół bardzo się zintegrował i zunifikowal dzięki regularnej i detalicznej pracy nad wspólnym brzmieniem, intonacją, artykulacją i kształtem dźwięku, a także możliwości przygotowania programów w komfortowych warunkach pod okiem doświadczonych prowadzących i dużej liczbie koncertów. Cieszyły się one uznaniem publiczności, która przybywała licznie na kolejne spotkania - poproszony o podsumowanie cyklu Jakub Kościukiewicz. - Mamy już swoją publiczność w Łodzi, co nas bardzo cieszy.

Altberg Ensemble powstał w 2017 roku. Utworzyli go wykładowcy i absolwenci łódzkiej Akademii Muzycznej, specjalizujący się w muzyce dawnej wykonywanej na historycznych instrumentach. Inaugurujące działalność orkiestry kierowanej przez Jakuba Kościukiewicza koncerty odbyły się 12 sierpnia w Piotrkowie Trybunalskim (z okazji obchodów 800-lecia miasta) i 13 sierpnia w kolegiacie w Tumie (w ramach festiwalu Kolory Polski). Po udanych koncertach, m.in. w Filharmonii Łódzkiej zespół został nominowany do Armatki Kultury. Wygrał plebiscyt publiczności i odebrał na gali w ŁDK nagrodę. Rok 2018 to kolejne koncerty, m.in. w kościele św. Mateusza w Łodzi z kantatami Bacha. Zespół znalazł sponsora i nawiązał współpracę z Fundacją Piąta Esencja, dzięki czemu (przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) możliwe było zorganizowanie cyklu koncertów, na które muzycy zapraszali wybitne postaci europejskiej sceny barokowej. 

Skład zespołu wciąż się rozszerza, wystąpili już w nim:

Justyna Skatulnik, Joanna Gręziak, Małgorzata Góraj, Juliusz Żurawski, Joanna Dobrowolska, Katarzyna Cendlak, Debora Kramarek, Kornelia Korecka, Mateusz Janus – skrzypce barokowe
Katarzyna Rymuza, Magdalena Agatowicz, Kacper Szpot, Piotr Chrupek, Natalia Reichert – altówka barokowa
Jakub Kościukiewicz, Anna Cierpisz, Weronika Jabłońska-Siwiak – wiolonczela barokowa
Karolina Szewczykowska-viola da gambaEwa Mrowca, Joanna Cyrulik - klawesyn/pozytyw
Tomasz Iwanek, Grzegorz Zimak, Stanisław Smołka, Paweł Muzyka - kontrabas/violone
Anna Wiktoria Swoboda, Witold Wilgos, Stanisław Gojny, Filip Zieliński - teorba, gitara barokowa
Ewa Gubiec, Przemysław Wiśniewski – flety traverso
Jan Hutek, Patrycja Leśnik-Hutek, Agnieszka Mazur – obój barokowy
Szymon Józefowski, Kamila Marcinkowa, Nora Hansen, Krzysztof Lewandowski– fagot/dulcjan
Mateusz Cendlak, Kris Białasik- róg naturalny
Ostap Popovych, Tomasz Slusarczyk - trabka naturalna
Justyna Wójcikowska - flet prosty
Anna Schall - cynk, flet prosty,

a także wokaliści: Karol Kozłowski, Michał Sławecki, Rafał Tomkiewicz, Malwina Borkowicz, Aleksandra Hanus i Paweł Czekała.