Chopin i Mozart u Walewskich | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 7 =

Chopin i Mozart u Walewskich

W Muzeum Walewskich w Tubądzinie (oddział Muzeum Okręgowego w Sieradzu) będzie można wysłuchać 19 III recitalu fortepianowego w wykonaniu dr hab. Katarzyny Kling, adiunkta  w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Początek występu: godzina 17.00.
Artystka zagra utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta i Fryderyrka Chopina. Publiczność będzie mogła usłyszeć Fantazję d-moll W. A. Mozarta, która jest jedną z trzech Fantazji fortepianowych tego kompozytora oraz jednym z najpopularniejszych utworów fortepianowych.

Podczas spotkania z muzyką będzie można także usłyszeć cykl 4 Mazurków op.33 skomponowanych przez Chopina w 1837 roku i dedykowanych hrabinie Róży Mostowskiej. Następnie zostanie wykonany Polonez A-dur op.40, dzieło cenione i lubiane przez publiczność, pełne brawury, śmiałości i uroczystego rytmu.

Recital zakończą dwa utwory: Ballada g-moll op.23 oraz Scherzo h-moll op.20. Ballada g-moll została napisana przez Chopina w 1835-36 roku, jest przykładem gatunku szczególnie reprezentatywnego dla wczesnoromantycznej poezji. Genezę Scherza h-moll przypisuje się bolesnym nastrojom wigilijnym i noworocznym, których ślad znalazł się w przejmujących listach o samotności kompozytora, pisanych przez Chopina w 1830 roku z Wiednia do przyjaciół i rodziny. Kompozytor w środkowej części Scherza przywołuje melodię kolędy „Lulajże Jezuniu”.

Bezpłatne wejściówki do odbioru i rezerwacji w sekretariacie Muzeum Okręgowego w Sieradzu, ul Rynek 2, tel. 43 827 16 39