Chór w roli głównej | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

Chór w roli głównej

Chór FŁ, fot. materiały prasowe

Losy św. Pawła z Tarsu, nawróconego faryzeusza, jednego z pierwszych chrześcijańskich męczenników, uczynił tematem oratorium Feliks Mendelssohn-Bartholdy. Zawarł w nim bogate doświadczenia związane z muzyką Johanna Sebastiana Bacha, którego dzieła wokalno-instrumentalne przywrócił życiu koncertowemu, oraz Georga Friedricha Händla, którego oratoria wykonywał jako dyrygent.
Oratorium „Paulus” jest pełne dramatyzmu, podkreślającego skomplikowane losy świętego. Uwagę zwraca też symboliczne odczytanie tekstu Biblii: przykładem słowa Boga, powierzone przez kompozytora czterem głosom żeńskim (!). „Paulus” cieszył się znaczną popularnością za życia kompozytora, lecz po jego śmierci częściej wykonywano drugie z jego oratoriów: „Eliasza”.

Ostatnio coraz częściej powraca się do tego dzieła. Zostało ono wybrane na finał obchodów pięćdziesięciolecia Chóru Filharmonii Łódzkiej, który miał się odbyć w marcu 2020 r. Z powodu lockdownu koncert nie doszedł do skutku i dopiero teraz udało się ponownie zorganizować wykonanie tego dzieła. Zza dyrygenckiego pulpitu 17 XII poprowadzi je Thomas Rösner, wiedeńczyk specjalizujący się w dziełach wokalno-instrumentalnych, założyciel i dyrektor artystyczny Filharmonii Beethovenowskiej w Wiedniu.