Cugowski i Kruk w Iron Horse | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

Cugowski i Kruk w Iron Horse

Pod koniec maja w pubie Iron Horse (ul. Tuwima 16) wystąpi zespół Kruk wraz z Wojtkiem Cugowskim. Ich koncert poprzedzi występ zespołu Cathleen.
4 kwietnia 2021 roku ukazał sie jak dotychczas ostatni album zespołu Kruk zatytułowany “Be There”. Album został nagrany z Wojtkiem Cugowskim w roli wokalisty. Jest to płyta wydana na dwudziestolecie działalności muzycznej zespołu Kruk. Aktualnie zespół pracuje już nad kolejnym albumem studyjnym i wszystko wskazuje na to, że bedzie to kontynuacja projektu Kruk & Wojtek Cugowski.

Kruk to polska grupa muzyczna założona w 2001 roku w Dąbrowie Górniczej, wykonująca szeroko pojętą muzykę w stylistyce rockowej i hardrockowej. Koncerty zespołu przenoszą w świat rocka z lat 70. i 80., nie uciekając jednakże od współczesnych brzmień. Podczas występów na żywo, oprócz materiału z autorskich, studyjnych albumów grupy, można usłyszeć covery takich gwiazd rocka jak: Deep Purple, Led Zeppelin czy Rainbow. Kruk podczas swej dotychczasowej działalności miał okazję dzielić scenę z takimi zespołami i wykonawcami jak: Deep Purple, Carlos Santana, Whitesnake, Uriah Heep, Thin Lizzy, UFO czy Debbie Davis. Założycielem i liderem grupy Kruk jest Piotr Brzychcy, który poza rodzimym zespołem działał i działa jeszcze w wielu innych projektach muzycznych.

Wojciech Cugowski to pochodzący z Lublina muzyk, gitarzysta i wokalista grup Bracia oraz Cugowscy. Jest synem Krzysztofa Cugowskiego. W latach 1991–1995 był wokalistą grupy Tipsy Train. Śpiewał również w zespole Alligators w latach 1995–1999. W 1997 zagrał pierwszy akustyczny koncert ze swoim bratem Piotrem – były to początki założonego przez nich zespołu Bracia, którego działalność datuje się od 2001. W 2003 pismo „Gitara i Bas” przyznało gitarzyście  nagrodę w kategorii „Nadzieja roku” (otrzymał ją jako Wojtek Cugowski z zespołem). 9 czerwca 2007 wraz ze swoim zespołem Bracia wygrał festiwal organizowany w Sopocie TOPtrendy oraz zajął drugie miejsce w opolskim konkursie „Premier”. Artysta używa gitar amerykańskiej firmy Music Man - model Music Man Luke III HH, które sygnuje Steve Lukather, grający w grupie TOTO. W listopadzie 2020 muzyk wydał pierwszy singel pt. „Nie czekaj na znak”, który jest zapowiedzią solowej płyty. W kwietniu 2021 wydał album z zespołem muzycznym Kruk, z którym koncertuje.

Zespół Cathleen powstał w 2005, w tym samym roku nagrał pierwszy singiel. Kolejne nagranie odbyło się w 2016 roku, nagrana została EPka z sześcioma  autorskimi numerami. Twórczość zespołu została pozytywnie przyjęta przez recenezentów. Rozgłośnie radiowe ze Szwecji, Australii, USA, Meksyku, Japonii czy Filipin grały utwory Cathleen na swoich antenach. Odbiór był na tyle pozytywny że utwór "Lost Hope" znalazł sie na liście przebojów radia Seattle obok takich gwiazd jak: Pearl Jam czy Alice in Chains. Zespół i jego członkowie na przestrzeni lat występowali na wspólnych scenach z czołówką polskiego rocka m.in.: Lady Pank, Coma, Golden Life, Agnieszka Chylińska itp., a także ze światowymi gwiazdami jak: Guano Apes, Epica, Napalm Death i innymi. W 2019 zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów, supportował trasę koncertową Tribute to Deep Purple.

materiały prasowe