Daroch na wiolonczeli | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

Daroch na wiolonczeli

Tomasz Daroch, fot. Łukasz Rajchert

Tomasz Daroch, wybitny wiolonczelista związany z Łodzią, wystąpi w 23 II o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej. Ten koncert to podwójna gratka: z powodu solisty oraz ze względu na dobór repertuaru. W programie znajdzie się Koncert wiolonczelowy Jana Maklakiewicza (1899–1954), mało znanego polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty i publicysty.
To kolejna postać, którą warto przywrócić życiu muzycznemu. Maklakiewicz ma w życiorysie związki z Łodzią: w latach 1927–1929 uczył przedmiotów teoretycznych i dyrygował chórem w tutejszym konserwatorium H. Kijeńskiej-Dobkiewiczowej.

Wśród mało dziś znanych kompozytorów polskich, zasługujących na przywrócenie do życia muzycznego, znajduje się Jan Adam Maklakiewicz (1899–1954). Ten kompozytor, pedagog, dyrygent, organista i publicysta w swoim życiorysie zanotował związki z Łodzią: w latach 1927–1929 uczył przedmiotów teoretycznych i dyrygował chórem w tutejszym konserwatorium H. Kijeńskiej-Dobkiewiczowej. Jego bogata twórczość wyrasta z tradycji romantycznych. Pozostawił utwory symfoniczne, kameralne, organowe i chóralne. Koncert wiolonczelowy, za który w 1932 roku otrzymał Muzyczną Nagrodę Państwową, powstał w szczytowym okresie jego twórczości, gdy inspirował się nowoczesnym językiem muzycznym, m.in. utworami Karola Szymanowskiego i francuskimi zdobyczami techniki kompozytorskiej.

Utwór ten w ubiegłym roku zarejestrował Tomasz Daroch z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego. Teraz ten utalentowany wiolonczelista wykona kompozycję Maklakiewicza w Łodzi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej pod batutą Hiszpana Josepa Vicenta. W programie znajdą się także uwertura „Karnawał” Antonína Dvořáka, radosna i beztroska, stanowiąca środkową część trylogii „Natura, życie i miłość”, oraz „Tańce symfoniczne” z musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina.

Poza tym w programie piątkowego koncertu znajdą się uwertura „Karnawał” Antonína Dvořáka oraz „Tańce symfoniczne” z musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej zagra pod batutą Hiszpana Josepa Vicenta.

O 18.15 FŁ zaprasza do sali kameralnej na spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Michał Marchlewski. Wstęp wolny.

Podczas koncertu można skorzystać z bawialni dla dzieci.Wykonawcy:
Tomasz Daroch – wiolonczela
Josep Vicent – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Michał Marchlewski

Program:
Antonín Dvořák – Uwertura „Karnawał” op. 92 [10’]
Jan Adam Maklakiewicz – Koncert wiolonczelowy [26’]
Ad matutinum: Andantino – Lento ma non troppo quieto
Intermezzo – Berceuse: Allegro giocoso
Ad vesperas: Adagio tranquillo

***

Leonard Bernstein – Tańce symfoniczne z musicalu „West Side Story” [24’]
Prologue (Allegro moderato)
Somewhere (Adagio)
Scherzo (Vivace e leggiero)
Mambo (Meno Presto)
Cha-cha (Andantino con grazia)
Meeting Scene (Meno mosso)
Cool Fugue (Allegretto)
Rumble (Molto allegro)
Finale (Adagio)


Ceny biletów: od 43 do 70 zł