Do wirowania i posłuchu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 3 =

Do wirowania i posłuchu

Światowce

Ludowe kapele autentyczne i opracowane, instrumentaliści ludowi, mistrzowie instrumentaliści wraz ze swoimi uczniami, a także zespoły inspirowane folklorem z Polski centralnej wystąpią w konkursie podczas Festiwalu „Od Kujawiaka do Oberka. Autentyzm i Inspiracje” w Warcie. Jako gwiazda imprezy pojawi się kapela Światowce.
Festiwal „Od Kujawiaka do Oberka. Autentyzm i Inspiracje” to kontynuacja jednego z najstarszych festiwali muzyki ludowej w województwie łódzkim – Spotkań Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do oberka...”. Organizatorem wydarzenia było dotychczas Muzeum Okręgowe w Sieradzu. Tegoroczną edycję festiwalu zaplanowano w odświeżonej formule. Jego organizacją zajmuję się Łódzki Dom Kultury we współpracy z Warckim Centrum Kultury. Kapele oraz soliści zaprezentują się na scenie na terenie Kąpieliska Miejskiego w Warcie.

Kapele opracowane to według regulaminu zespoły prezentujące repertuar czerpany z folkloru własnego regionu etnograficznego. Dopuszczalne jest opracowanie programu przez specjalistów, jednakże w granicach niezmieniających autentycznego ludowego materiału.

Światowce grają do tańca muzykę tradycyjną Polski centralnej, od Wielkopolski aż po Kielecczyznę. Repertuar zespołu pochodzi z wielu regionów: z pogranicza łódzko-kieleckiego (powiaty radomszczański, konecki, włoszczowski), z Radomszczyzny, centralnej Kielecczyzny, południowo - zachodniej Wielkopolski, a nawet ze Stanów Zjednoczonych, gdzie polska muzyka zawędrowała razem z emigrującymi tam wiejskimi muzykantami. Muzyka przede wszystkim do tanecznego wirowania, jednak do posłuchu też potrafią ładnie „pogładzić”. Kapela powstała w Poznaniu, a sami muzycy pochodzą z różnych stron Wielkopolski. W graniu do tańca mają spore doświadczenie - zjechali całą Polskę, przygrywając do tańca na potańcówkach i festiwalach. Zabrzmią oberki, mazurki, kujawiaki, poleczki, walczyki, tanga, fokstroty oraz tradycyjne zabawy.

Zagrają i zaśpiewają w składzie: Jasiu Łopatka - akordeon, Jonasz Hałas - trąbka, Karol Majerowski - trąbka, Marcin Małecki - perkusja.