Dożynki w Barkowicach na ludowo | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 8 =

Dożynki w Barkowicach na ludowo

"Piliczanie". Fot.P.Reising

Corocznie na przełomie sierpnia i września w wielu miejscowościach odbywają się lokalne dożynki. Często na tych imprezach można posłuchać interesujących zespołów ludowych, bo bez nich prawdziwe polskie dożynki nie mogą się obyć...
W  ramach Dożynek Gminnych zorganizowanych w nadpilickich Barkowicach odbył się IV Przegląd Zespołów Ludowych. Jako pierwsi na scenę wyszli reprezentanci gminy Sławno, czyli „Niebowianki” z Wincentowa. Zespół,w którego skład  wchodzą również dzieci, prezentuje to co najpiękniejsze w tradycyjnym folklorze opoczyńskim, bez zbędnych póz i stylizacji.

Drugim wykonawcą byli „Smardzewianie” ze Smardzewic w gminie Tomaszów Mazowiecki, którzy od kilku lat należą do najlepszych zespołów folklorystycznych w województwie łódzkim. Ich atutami jest ciekawy repertuar, wspaniale współbrzmiące głosy i świetna kapela.

„Ludowiacy od Będkowa” to 10-osobowy, czyli najmniej liczny z występujących w Barkowicach zespołów. Uwagę zwracały własne kompozycje, w tym piosenka o telewizyjnym programie pt. „Rolnik szuka żony”. Występu pogratulował „Ludowiakom” poseł na Sejm RP Robert Telus. Korzystając z jego obecności na scenie jedna z pań zaprosiła go do oberka. I okazało się, że on rzeczywiście potrafi tańczyć ten ludowy taniec!

Ostatni wykonawca wywołał wzmożone zainteresowanie publiczności. To zespół „Piliczanie” z Sulejowa, który choć powstał zaledwie rok temu, to już ma wielu fanów. I nie ma czemu się dziwić, bo członkinie śpiewają bardzo dobrze, repertuar jest ciekawy, a każdy z ich występów wydaje się coraz bardziej profesjonalny.

Warto dodać, że w ramach imprezy zorganizowany został również konkurs wieńców dożynkowych, które dostojnie prezentowały się przed sceną koncertową. Ponoć, jak wieść gminna niesie, tegoroczne dożynki gminy Sulejów należały do najbardziej udanych. Z pewnością wielka w tym zasługa wyżej wymienionych zespołów ludowych.

Paweł Reising

Kategoria

Muzyka
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.