Fortepiany Wolności - Adam Kośmieja | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Fortepiany Wolności - Adam Kośmieja

Adam Kośmieja, fot. Wojciech Bryndel

W niedzielę 1 VIII o godz. 19 pianista Adam Kośmieja wykona utwory kompozytorów żydowskiego pochodzenia: Józefa Hofmanna, Aleksandra Tansmana, Ignacego Friedmana. W programie koncertu pojawią się również kompozycje Fryderyka Chopina. Wydarzenie odbędzie się na terenie Centrum Dialogu.
Adam Kośmieja to wschodząca gwiazda awangardowej polskiej pianistyki, fetowana m.in. w Carnegie Hall czy na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Pekinie. Debiutował w wieku jedenastu lat. Po studiach w Polsce rozpoczął naukę w Stanach Zjednoczonych. W 2011 r. ukończył Manhattan School of Music w klasie fortepianu Solomona Mikowsky’ego. Został również wyróżniony stypendium im. Harolda i Helen Schonbergów, poświęconym pamięci wybitnego krytyka muzycznego „New York Timesa”.

W 2013 r. artysta rozpoczął studia doktoranckie na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W Polsce występuje jako solista z czołowymi orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich. W 2009 r. zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie im. Mieczysława Münza w Nowym Jorku, a w 2010 r. pierwszą nagrodę w konkursie chopinowskim Columbia University.

Repertuar i doświadczenia koncertowe Adama Kośmiei obejmują dzieła od baroku aż po muzykę współczesną i eksperymentalną, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki XX wieku. W ramach swojego zainteresowania muzyką nowoczesną Kośmieja wspólnie z nowojorskim pianistą jazzowym Christianem Sandsem (nominowanym do Grammy 2014) stworzyli projekt „3 x Piano”, skierowany do zróżnicowanej publiczności i łączący muzykę jazzową, klasyczną i elektroniczną.

Projekt "Fortepiany Wolności", w którym kameralne, fortepianowe koncerty odbywają się w przestrzeni miejskiej, został zainicjowany przez Festiwal Soundedit w 2018 roku. „Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 13. edycji festiwalu.