Orkiestra barokowa Altberg Ensemble rozpoczyna kolejny sezon koncertów w Łodzi. Cykl "Barokowe miraże" ponownie zagości w Muzeum Miasta Łodzi. Pierwszy koncert zatytułowany "Uwertury - Francuski splendor" poprowadzi wybitny szwajcarski klawesynista i dyrygent Jörg-Andreas Bötticher.
17 września usłyszymy suity Philippa H. Erlebacha, Johanna S. Kussera, Johanna i Johanna Caspara Ferdinanda Fischerów, niemieckich kompozytorów, na których wielki wpływ miał hegemon XVII-wiecznej muzyki (nie tylko) francuskiej, florentczyk (sic!) Jean-Bapitsite Lully.W ostatnich projektach, a w szczególności w programie swojej pierwszej płyty - G. Ph. Telemann „Suites & Concerto” DUX 1761 - nominowanej do nagrody Fryderyk 2023, Altberg Ensemble wyszukiwał elementy polskie w utworach kompozytorów francuskich i niemieckich XVII i XVIII w. Nie inaczej będzie i tym razem, wśród kompozycji w stylu francuskim mało znanego Johanna Fischera – kopisty samego Lully’ego, działającego na dworze kurlandzkiego księcia Fryderyka Kazimierza, zabrzmią Polnische Tänze!
Altberg Ensemble to orkiestra barokowa, powstała w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelistyJakuba Kościukiewicza, składająca się z muzyków specjalizujących się w grze na instrumentach historycznych bądź ich wiernych kopiach oraz stosujących historyczne praktyki wykonawcze. Ich muzyczne drogi skrzyżowały się w Łodzi. Zespół zadebiutował 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą koncertem w ramach XVIII Festiwalu Kolory Polski, a jego pojawienie się zostało w krótkim czasie docenione przez łódzkie środowisko muzyczne. Zaowocowało to przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop, a w kolejnym roku koncertem w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi.
W 2018 roku Altberg Ensemble wystąpił także w ramach cyklu 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzony przez wybitnego szwajcarskiego klawesynistę, organistę i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera. Od 2019 roku w ramach cyklów Barokowa Łódź oraz Barokowe Miraże zespół regularnie koncertuje w Łodzi i województwie łódzkim, będąc jednocześnie formacją rozpoznawalną na scenie ogólnopolskiej – m.in. dzięki występom na festiwalach Dramma per Musica na Zamku Królewskim w Warszawie, Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Bydgoska Scena Barokowa, Barok na Mazurach, a także w ramach cyklu Bach 200 Uniwersytetu Warszawskiego oraz podczas Koncertów Pokoju w Jaworze. Altberg Ensemble jest również stałym gościem Domu Pracy Twórczej Pałac w Radziejowicach. Zespół w przeciągu kilku lat współpracował z wieloma znakomitymi śpiewakami, w tym z Anną Mikołajczyk, Olgą Pasiecznik, Karolem Kozłowskim, Jakubem Józefem Orlińśkim, Aleksandrem Rewińskim, Michałem Sławeckim, Kacprem Szelążkiem, Rafałem Tomkiewiczem, a także z wybitnymi prowadzącymi – klawesynistą i organistą Jörgiem-Andreasem Bötticherem, skrzypaczką Olivią Centurioni, oboistą Alfredo Bernardinim, flecistą, muzykologiem i dyrygentem Peterem Van Heyghenem. W kwietniu 2022 r. zespół wydał swoją pierwszą płytę z utworami G. Ph. Telemanna „Suites & Concerto”; nagraną pod kierunkiem Petera Van Heyghena dla wydawnictwa płytowego DUX 1761, nominowaną do nagrody Fryderyk 2023 w kategorii Muzyka Dawna.
W sierpniu 2022 Altberg Ensemble opracował i wykonał w ramach Festiwalu Kolory Polski program składający się z zapomnianych muzykaliów XVIII wiecznej kapeli w klasztorze oo. Dominikanów w Gidlach. Ideą przyświecającą zespołowi jest zgłębianie i przybliżanie publiczności dzieł instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych z XVII i XVIII wieku. Inspiracją dla nazwy formacji stała się postać klawesynistki i pianistki Emmy Altberg (1889–1983). Ta wybitna uczennica Wandy Landowskiej po II wojnie światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu.
Kolejne koncerty cyklu "Barokowe miraże" - 27 października i 19 listopada.
Muzeum Miasta Łodzi
- 17-09-2023 godz 17:00
- 27-10-2023
- 19-11-2023
Kategoria
MuzykaAdres
Łódź, ul. Ogrodowa 15Kontakt
tel. 42 307 26 57Czynne:
wt., śr., czw. 10-16, pt., sob., nd. 12-18
w środę wstęp wolny na wystawy stałe
bilety na wystawy czasowe: 7 zł i 5 zł
bilety łączne (do muzeum i galerii): 12 zł i 8 zł