Halka zabrzmiała w Wolborzu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 2 =

Halka zabrzmiała w Wolborzu

Robert Grudzień, Kuba Gąska, Agnieszka Schulz-Brzyska, Kamila Lendzion, Andrzej Jaros. Fot.P.Reising

Wolbórz godnie wpisuje się w obchody światowego Roku Stanisława Moniuszki ogłoszonego przez UNESCO na wniosek Polski, Litwy oraz Białorusi. Piękne pieśni i arie operowe wykonane w zabytkowym wnętrzu tutejszego kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa wywarły duże wrażenie na publiczności.
W niedzielę 7 lipca 2019 roku odbył się pierwszy koncert zorganizowany w ramach XII Letniego Festiwalu w Kolegiacie Wolborskiej. Publiczności zaprezentowali się soliści Teatru Muzycznego w Lublinie – sopranistka Kamila Lendzion oraz tenor Kuba Gąska, którym akompaniowała Agnieszka Schulz-Brzyska.

Na repertuar koncertu złożyły się wybrane arie z opery „Halka” oraz wiązanka pieśni ze „Śpiewnika domowego”, a także kilka arii z innych oper. Podkreślić trzeba ich atrakcyjny dobór, gdyż oprócz kompozycji szerzej nieznanych,  usłyszano klasyczne przeboje takie jak aria Jontka „Szumią jodły na gór szczycie”, aria Stefana „Matko moja miła”, czy też popularna pieśń „Prząśniczka”. Silne głosy artystów oraz znakomita akustyka wnętrza świątyni spowodowały, że mimo braku nagłośnienia kompozycje Moniuszki oddziaływały na słuchaczy ze zdwojoną mocą. Profesjonalny akompaniament na elektronicznym fortepianie zapewniła Agnieszka Schulz-Brzyska, która świetnie rozumiała się z solistami. Dyrektorem imprezy jest znany muzyk Robert Grudzień. On też pełnił rolę konferansjera, a ponadto w połowie koncertu zagrał na kościelnych organach jedną kompozycję. Publiczność gorąco przyjmowała wszystkie utwory, a na koniec nie zabrakło owacji na stojąco. Podziękowania dla artystów za prawie dwugodzinny, piękny koncert złożył też burmistrz Wolborza Andrzej Jaros.

W ramach XII Letniego Festiwalu w Kolegiacie Wolborskiej odbywającego się pod hasłem „Moniuszko i jego czasy - w 40 rocznicę I wizyty Jana Pawła II w Polsce” przewidziane są jeszcze dwa ciekawe wydarzenia -  28 lipca br. artyści Teatru Wielkiego w Łodzi Sylwia Strugińska (sopran) i Dominik Sutowicz (tenor) przedstawią wybrane arie z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, natomiast 13 sierpnia br. krakowscy aktorzy młodego pokolenia zaprezentują spektakl oparty na III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Organizatorem Festiwalu jest Parafia św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu, a współorganizatorzy to Wolborskie centrum Kultury i Powiat Piotrkowski. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.

Paweł Reising

Kategoria

Muzyka
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.