Hommage à Zygmunt Krauze | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

Hommage à Zygmunt Krauze

Pałac przy ul. Gdańskiej, fot. Dariusz Kulesza / Akademia Muzyczna w Łodzi

W piątek 17 V o godz. 20.30 Akademia Muzyczna zaprasza do udziału w muzyczno-ruchowym performensie „Hommage à Zygmunt Krauze”. Spektakl, który odniósł sukces na początku 2024 roku, jest hołdem złożonym wybitnemu kompozytorowi i pianiście, profesorowi i doktorowi honoris causa Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Zygmuntowi Krauzemu.
Kompozycje i fortepianowe wykonania utworów Zygmunta Krauzego stały się inspiracją dla Magdaleny Owczarek, adiunktki Akademii Muzycznej w Łodzi. Przygotowany przez nią spektakl utkany jest z kameralnych i solowych utworów kompozytora, takich jak słynne Stone Music czy Nightmare Tango i stanowi artystyczną refleksją nad relacjami między ludźmi we współczesnym świecie. Korzeń, kamień, koło – to symbole, z których zbudowane są metafory prezentowane w scenicznych obrazach. Metafory o życiu, jego przemijaniu, trudzie wędrówki, o trudnych relacjach między ludźmi, niespokojnych czasach i agresji. Pomysł przybrał kształt performensu rozgrywającego się w różnych przestrzeniach. Scenografia spektaklu powstała według koncepcji Macieja Bargiełowskiego, który w duecie z Zuzanną Bargiełowską na potrzeby występu stworzył również zdjęcia i projekty graficzne.

Odpowiedzialna za scenariusz, reżyserię i choreografię artystka do udziału w projekcie zaprosiła studentki oraz absolwentkę Akademii Muzycznej w Łodzi, a także uczennice Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Premierowy performens odbył się 27 stycznia 2024 roku w Kamienicy Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej w Łodzi. Tym razem jednak spektakl zostanie pokazany w przestrzeniach Pałacu Karola Poznańskiego, uznawanego za perełkę wśród dawnych rezydencji jednej z najpotężniejszych fabrykanckich rodzin Łodzi. Późniejsza pora rozpoczęcia performensu umożliwi zwiedzenie pałacu w niecodziennych, wieczornych warunkach.

Więcej TUTAJ

Udział w wydarzeniu będzie również okazją, by zwiedzić pałac Karola Poznańskiego, dawną fabrykancką rezydencję, dzisiejszą siedzibę uczelni. Performens rozegra się w kilku salach pałacowych oraz na dziedzińcu.

Wstęp jest bezpłatny. Zapisy na imienne listy uczestników przyjmowane są pod adresem: promocja@amuz.lodz.pl.