Iza Trojanowska na szlaku Kolberga | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =

Iza Trojanowska na szlaku Kolberga

Artyści podczas zdjęć nad Zalewem Sulejowskim. Fot. profil internetowy Izabeli Trojanowskiej

Popularna aktorka i piosenkarka Izabela Trojanowska w tym tygodniu odwiedziła Tomaszów Mazowiecki. Powodem wizyty nie był jednak koncert,  lecz realizacja programu telewizyjnego  poświęconego muzyce ludowej.
„Szlakiem Kolberga”  to cykl filmów dokumentalnych nadawany w TVP Kultura od 2014 roku przybliżający polską muzykę ludową, a zarazem postać wybitnego etnografa Oskara Kolberga urodzonego w 1814 roku w Przysusze. W każdym odcinku muzyk ludowy zaprasza do swojego domu znanego  artystę niezwiązanego z folklorem i uczy go tradycyjnych melodii. Program pokazuje folklor różnych regionów Polski.

W najnowszym programie z cyklu „Szlakiem Kolberga” do swojego domu zaprosił Izabelę Trojanowską znakomity skrzypek Roman Wojciechowski. Zdjęcia w Tomaszowie Mazowieckim i nad Zalewem Sulejowskim trwały dwa dni. Gospodarz wraz z kolegami ze swojej kapeli uczyli panią Izabelę śpiewania i tańczenia oberka zatytułowanego „Grojta muzykanty!”. Natomiast ona zrewanżowała się swoim utworem zatytułowanym „Nareszcie czuję”.

- Było niezwykle pracowicie – napisała pani Izabela - ale i bardzo miło.
O Romanie Wojciechowskim napisała, że „to naprawdę miły muzyk ludowy!”. Natomiast program, którego emisja w TVP Kultura planowana jest na wrzesień br., określiła jako „zderzenie rock&rolla  z muzyką ludową”. Niestety, artystka na pytanie, czy jest szansa, iż włączy jakieś utwory ludowe do swego repertuaru, tylko się uśmiechnęła.

Warto dodać, iż tomaszowianin jest laureatem wielu nagród za swoją działalność, w tym prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Jak pisze muzykolog dr Ewa Sławińska-Dahlig, posiada on „wyjątkowo bogaty repertuar, zwłaszcza tańców trójmiarowych (oberków), dobrą technikę, płynność gry i cechy stylu wykonawczego przejęte od tradycyjnych muzykantów, pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że Roman Wojciechowski jest obecnie jednym z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego w województwie łódzkim”.

- To było wspaniałe spotkanie, wspaniałe przeżycie – podsumował pracę na planie filmowym pan Roman.


Paweł Reising

Kategoria

Muzyka
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.