Klasyka w szortach | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =

Klasyka w szortach

Yamako Trio

Wakacyjny cykl koncertów Akademii Muzycznej w Łodzi - sobotnie wieczory z muzyką klasyczną, potraktowaną niezobowiązująco, lekko, na luzie. Talent, energię i niebanalne pomysły zaprezentują młodzi akordeoniści Yamako Trio, czyli Paweł Majchrowski, Marcin Konopka i Szymon Jankowski. W programie Piazzolla, Vivaldi, Bach oraz muzyka filmowa.
Wiele barw i nastrojowych odcieni akordeonu pojawi się podczas sobotniego koncertu. W programie znalazły się zarówno kompozycje tworzącego w ubiegłym wieku króla argentyńskiego tanga Astora Piazzolli, jak i aranżacje utworów dawnych mistrzów – Antonio Vivaldiego czy Jana Sebastiana Bacha. W czasie występu pojawią się też akcenty filmowe – artyści sięgną po muzykę Yanna Tiersena z filmu „Amelia” i fragment ścieżki dźwiękowej Michaela Giacchina z animacji „Ratatouille”.

Wykonawcy koncertu poznali się w trakcie studiów w Akademii Muzycznej w Łodzi. Choć jako Yamako Trio zaczęli występować w 2024 roku, indywidualnie osiądnęli już wiele sukcesów. Paweł Majchrowski studiuje w klasie akordeonu dr. Eneasza Kubita; muzyk zdobywał nagrody na konkursach w Polsce (m.in. Przemyśl, Czechowice-Dziedzice, Biała Podlaska) i za granicą (m.in. Klingenthal, Castelfidardo). Pod opieką dr. Eneasza Kubita kształci się również drugi z członków zespołu Szymon Jankowski. Artysta jest laureatem wielu nagród i wyróżnień konkursów muzycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Sanoku. W 2021 roku otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Łódzkiego. Tegoroczny absolwent Akademii Marcin Konopka na co dzień współpracuje z łódzkimi instytucjami kultury (Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Filharmonia Łódzka). Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in.: Mattiego Rantanena, Mikko Luomy, Luki Juharta, Corrado Rojaca czy Elżbiety Rosińskiej. Wraz z Wojciechem Glądysem otrzymali stypendium artystyczne miasta Łodzi (2024) na realizację projektu Muzyka Łodzi okiem sztucznej inteligencji.

Koncert odbędzie się 13 lipca o godz. 18.30 nieopodal Elektrowni Karola Scheiblera (ul. Milionowa 6). Wstęp wolny.