Kolory Polski: Opera Minima | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Kolory Polski: Opera Minima

Wanda Franek

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski w Nieborowie. W kościele pw. Matki Bożej Bolesnej odbędzie się premiera projektu „Opera Minima” - arie z barokowych oper Händla i Monteverdiego wykonają Wanda Franek oraz Michał Sławecki z akompaniamentem harfy, lutni i wiolonczeli.
„Opera Minima” to nowy projekt muzyczny, przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Trzon repertuaru stanowią arie z oper barokowych, autorstwa największych mistrzów tej formy: Georga Friedricha Händla i Claudia Monteverdiego. Nowego wymiaru nadadzą im transkrypcje: zamiast typowego dla muzyki barokowej klawesynu wokalistom będą towarzyszyć eteryczne brzmienia harfy i lutni. Basową podstawę harmoniczną zapewni wiolonczela. Jednak największą atrakcję stanowił będzie głos ludzki.

Mezzosopranistka Wanda Franek dziewięć lat temu ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatką I nagrody Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego. Występowała m.in. w Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Krakowskiej, Operze na Zamku w Szczecinie, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz w Snape Maltings w Aldeburgh (Anglia).

Kontratenor Michał Sławecki również jest absolwentem warszawskiej uczelni. Wiele partii zaśpiewał w Operze na Zamku w Szczecinie. Występował też w Operze Śląskiej w Bytomiu, Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Nova w Bydgoszczy i in. Jest znany z interpretacji dzieł współczesnych. W marcu tego roku w Teatrze Wielkim w Łodzi wziął udział w prawykonaniu opery „Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka.

Wystąpią:
Wanda Franek – mezzosopran, Michał Sławecki – kontratenor, Błażej Goliński – wiolonczela, Klaudyna Żołnierek – lutnia, Anna Szafraniec i Arkadiusz Szafraniec – szklana harfa

W programie:
G.F. Händel – arie z oper: „Rinaldo”, „Semele”, „Alcina”; C. Monteverdi – madrygał „Si dolce tormento” i arie z opery „Koronacja Poppei”; R. de Visée – Chaconne in G, J.S. Bach – Andante z II sonaty skrzypcowej a-moll BWV 1003, Allemande z II Suity, J.B. Canavas – Ciaccona z Sonaty IV na wiolonczelę, Anonim – „J’avois cru qu’en vous amant”; tradycyjne pieśni angielskie

Program wycieczki:
Autokar g. 9.30. Trasa: Łódź – Maurzyce – Sromów – Nieborów – Arkadia – Nieborów – Łódź

Łowickie to lubiany i znany w całej Polsce teren żywej do dziś kultury ludowej i wielu interesujących zabytków, związanych głównie (choć nie tylko) z dawnym biskupim „Księstwem” Łowickim, które istniało na tym terenie przez kilkaset lat, definiując z czasem odrębną świadomość kulturową miejscowej ludności określającej się do dziś mianem księżaków.

To, co najciekawsze wokół samego Łowicza, poznamy dzięki wyjazdowi do Nieborowa. Dwa obiekty związane z kulturą ludową: skansen w Maurzycach i Muzeum Ludowe im. Brzozowskich w Sromowie, położony na skraju Puszczy Bolimowskiej (Bolimowski Park Krajobrazowy) Radziwiłłowski zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie i Arkadii, wreszcie ciekawostka inżynieryjna sprzed niemal stu lat – zabytkowy, pierwszy na świecie, spawany most projektu znanego inżyniera, profesora Stefana Bryły – to tylko niektóre z atrakcji na trasie tej wycieczki.