"Kolory Polski" - pożegnanie lata | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

"Kolory Polski" - pożegnanie lata

Anna Bernacka, fot. Michał Heller

"Pożegnanie lata" z Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" stanowi jednocześnie zapowiedź barwnej muzycznej jesieni: w programie znajdzie się muzyka filmowa i utwory związane z Łodzią, a obsada zapowiada pełne rozmachu propozycje symfoniczne i oratoryjne nowego sezonu artystycznego. Koncert odbędzie się w siedzibie filharmonii.
Pod batutą Grzegorza Wierusa, w wykonaniu Orkiestry i Chóru FŁ, zabrzmi muzyka filmowa („Pan Tadeusz”, "Trędowata”, "Dziewiąte wrota”, „Ziemia obiecana”) i autonomiczna ("Exodus") Wojciecha Kilara, jednego z największych polskich kompozytorów XX wieku i jednocześnie jednego z najwybitniejszych światowych twórców muzyki filmowej. Międzynarodową sławę przyniosła mu partytura do filmu „Dracula” Francisa Forda Coppoli (1992). W Polsce Kilar współpracował między innymi z Jerzym Hoffmanem, Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Krzysztofem Zanussim. Do jego muzyki autonomicznej, nie związanej z ekranem, którą - jak  zawsze podkreślał - cenił sobie szczególnie, należy "Exodus": poemat symfoniczny, przedstawiający wyjście Izraelitów z Egiptu pod wodzą Mojżesza, formalnie nawiązujący do Ravelowskiego "Bolera".

Kompozytorem silnie związanym z Łodzią przez znaczną część swojego życia aż do śmierci w 2019 roku był Zdzisław Szostak. Wykształcony w Katowicach, przez pewien czas związany z Poznaniem, ostatecznie osiadł w Łodzi, gdzie w 1971 roku został zastępcą dyrektora do spraw artystycznych i dyrygentem w Filharmonii Łódzkiej, a wkrótce także – pedagogiem w Akademii Muzycznej. Był ceniony jako kompozytor, w tym twórca muzyki filmowej (m.in. „Aria dla atlety”, „Limuzyna Daimler-Benz”, serial „Królowa Bona”), ale także jako dyrygent.

Cechowało go genialne wręcz wyczucie czasu i nastroju, owocujące znakomitymi nagraniami muzyki dla dużego i małego ekranu. Szostak dyrygował także własnymi utworami, spośród których za najcenniejszą uważał „Missa latina” („Mszę łacińską”). Utwór ten uznaje się za opus magnum Szostaka i podsumowanie jego kompozytorskiego dorobku, a sam kompozytor mówił, że jest to „hołd dany Panu Bogu”. Prawykonanie utworu miało miejsce w 2005 roku, zaledwie tydzień przed śmiercią papieża Jana Pawła II. Msza została zadedykowana papieżowi-Polakowi.

Wykonawcy:
Patrycja Krzeszowska-Kubit – sopran
Anna Bernacka – mezzosopran
Grzegorz Wierus – dyrygent
Chór i Orkiestra Symfoniczna FŁ

Program:
W. Kilar – Polonez z filmu „Pan Tadeusz”
W. Kilar – Walc z filmu „Trędowata”
W. Kilar – Wokaliza z filmu „Dziewiąte wrota”
W. Kilar – Walc z filmu „Ziemia obiecana”
Z. Szostak – „Missa latina” (fragmenty)
W. Kilar – „Exodus”

Prowadzenie koncertu: Magdalena Miśka-Jackowska

Ceny biletów: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł