Kolory Polski: TRIBUTE TO KOMEDA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Kolory Polski: TRIBUTE TO KOMEDA

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski w Sieradzu. Na scenie plenerowej na Wzgórzu Zamkowym utwory Krzysztofa Komedy we własnych aranżacjach wykona pianista jazzowy Andrzej Jagodziński z towarzyszeniem zespołu oraz wokalistek Grażyny Auguścik i Agnieszki Wilczyńskiej.
W tym roku mija 50 lat od śmierci kompozytora i pianisty jazzowego Krzysztofa Komedy. Z tej okazji Konferencja Generalna UNESCO ogłosiła Rok Komedy, a koncertów i wydarzeń poświęconych jego twórczości odbywa się teraz szczególnie dużo. W Sieradzu muzyka Komedy zabrzmi w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego. Krzysztof Trzciński (1931–1969), bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, był twórcą znanych na całym świecie standardów jazzowych i muzyki filmowej. Odegrał ważną rolę w rozwoju jazzu nowoczesnego i ukształtowaniu polskiej szkoły jazzu. Zwykle występował z własnym sekstetem.

Wśród 65 filmów, do których muzykę napisał, najsłynniejszy jest ostatni – „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego z demoniczną „Kołysanką” jako motywem przewodnim. Studyjny album „Astigmatic” (1966) uważa się za jedno z największych dokonań polskiej szkoły jazzowej. Muzyką Komedy inspirowali się m.in. Wojtek Mazolewski, Maria Sadowska, Leszek Możdżer, Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Pierończyk, Maciej Obara.

Przystępując do pracy nad utworami Komedy, znakomity pianista i aranżer Andrzej Jagodziński zaprosił do współpracy dwie wybitne wokalistki: Grażynę Auguścik i Agnieszkę Wilczyńską. Jagodziński koncertuje w różnych jazzowych stylach i konwencjach; współpracował m.in. z Tomaszem Szukalskim, Jarosławem Śmietaną i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Wielką popularność zdobyły jazzowe aranżacje muzyki Chopina wykonywane przez działające od 1993 r. trio Jagodzińskiego.

Wystąpią:
Grażyna Auguścik – śpiew, Agnieszka Wilczyńska – śpiew; Andrzej Jagodziński Trio w składzie: Andrzej Jagodziński – fortepian, Czesław Bartkowski – perkusja, Adam Cegielski – kontrabas oraz Henryk Miśkiewicz – saksofon, Robert Majewski – trąbka/flugelhorn

Program wycieczki:
Autokar: g. 10. Trasa: Łódź – Karsznice – Zduńska Wola – Strońsko – Sieradz – Łódź

Wycieczka do stolicy dawnej Ziemi Sieradzkiej, wchodzącej w skład historycznej Wielkopolski. Na trasie przystanek w Zduńskiej Woli, gdzie oprócz parowozowni w Karsznicach poznamy na spacerze historię miasta oraz najbardziej chyba znanego zduńskowolanina – św. Maksymiliana Kolbego. Muzeum Dom Urodzenia to odremontowany według dawnych wzorów dom tkacki. Znajdująca się w nim wystawa ukazuje kolejne etapy życia i działalności św. Maksymiliana.

Historia najnowsza splecie się z czasami średniowiecznymi w położonym na wysokiej skarpie nad Wartą Strońsku. Odnajdziemy tu romański kościół św. Urszuli i 11 Tysięcy Dziewic wraz z niezwykłym tympanonem, być może o nordyckich korzeniach. Nieopodal świątyni zobaczymy bunkry będące częścią linii umocnień z 1939 r., broniącej Łodzi przed nacierającymi wojskami niemieckimi od zachodu. Do dziś odbywają się tu we wrześniu rekonstrukcje zaciekłej bitwy, która rozegrała się wokół bunkrów.

W Sieradzu otworzy przed nami swe podwoje Archiwum Państwowe, zapoznamy się z dokumentami dotyczącymi powstania Zduńskiej Woli, mapami regionu sieradzkiego i aktami Policji Państwowej w Wieluniu. Spacerując po mieście (Stare Miasto z Rynkiem, Sieradzki Park Etnograficzny) dotrzemy na Wzgórze Zamkowe.