Kolory Polski w Lutomiersku i Zgierzu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Kolory Polski w Lutomiersku i Zgierzu

La Viva Fiamma, fot. Marek Pilch

Trwa 22. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Kolejne koncerty 31 VII w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Lutomiersku (Klasztor Księży Salezjanów, ul. Kopernika 3) i 1 VIII w Zgierzu w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (plac Jana Pawła II 11).


Słuchacze koncertu w Lutomiersku przeniosą się do epoki odrodzenia dzięki występowi zespołu poprzecznych fletów renesansowych La Viva Fiamma. Te instrumenty były używane w Europie od końca XV do połowy XVII stulecia. Stosowano je w muzyce kameralnej i... wojskowej.
La Viva Fiamma powstał w 2019 roku z inicjatywy Magdaleny Pilch, prowadzącej klasę fletu traverso w Akademii Muzycznej w Łodzi. Jest to obecnie jedyny tego rodzaju zespół w Polsce. Tworzą go studenci klas historycznych fletów poprzecznych i podłużnych łódzkiej uczelni. Muzycy grają na kopiach instrumentów z Accademia Filarmonica di Verona  zbudowanych przez Giovanniego Tardina (Rzym/Bazylea), specjalizującego się w rekonstrukcji historycznych fletów poprzecznych. Z zespołem współpracują śpiewacy: Magdalena Szymańska i Piotr Wieczorek, a także znany polski klawesynista i organista Marek Pilch, związany zawodowo z katowicką Akademią Muzyczną. Artyści ci wystąpią też w Lutomiersku, co pozwoli na zaprezentowanie urozmaiconego repertuaru.


W Lutomiersku 31 VII o godz. 19 wystąpi zespół La Viva Fiamma w składzie:
Magdalena Pilch – flet dyszkantowy, flet tenorowy
Justyna Wójcikowska – flet dyszkantowy, flet tenorowy
Nicola Łacfik – flet tenorowy
Agnieszka Gorajska – flet tenorowy, flet basowy
Radosław Orawski – flet tenorowy, flet basowy
Magdalena Szymańska – sopran
Piotr Wieczorek – alt/tenor
Marek Pilch – pozytyw

Program:
P. Attaignant – Pavana i Gagliarda, Basse dance
J. Walter – Christ lag in Todesbanden (Chrystus leżał w mocy śmierci), In Gott gelaub ich (Credo)
G. Frescobaldi – Canzon vigesimaprima
J. Walter – Gott der Vater wohnt uns bei (Boże Ojcze bądź z nami)
J. Dowland – Pavan, Galliard
C. de Sermisy – Amour me poingt
C. de Rore – Or che 'l ciel et la terra e 'l vento tace
Henryk VIII Tudor – Madame d’amours; Hélas madame
G. Frescobaldi – Canzon seconda à 4 sopra Romanesca, [Canzoni da sonare a una, due, tre et quattro, Venezia 1634]
C. de Rore – Cantai mentre ch’i’ arsi del mio foco
A. Holborne – The Teares of the Muses
P. Peuerl – Canzona nr 13
J. Walter – Jesus Christus unser Heiland der von uns (Jezus Chrystus nasze zbawienie), Nu bitten wir den heiligen Geist (Duchu Nayświętszy k’nam zawitay)

Wstęp wolny


W zgierskiej farze muzykami Orkiestry Filharmonii Łódzkiej zadyryguje Krzysztof Kamiński, na co dzień pierwszy fagocista tego zespołu, ale także profesor Akademii Muzycznej w Łodzi, solista, pedagog i dyrygent. Jako solistki wystąpią Ewelina Zawiślak – flet, i Beata Kamińska – harfa. Na program koncertu złożą się utwory o zróżnicowanym charakterze i stylu. Pierwszy z nich nawiązuje do historii Filharmonii Łódzkiej poprzez osobę kompozytora – Henryka Czyża, który dwukrotnie był kierownikiem artystycznym i pierwszym dyrygentem tej instytucji.  „Canzona di barocco” nawiązuje do pełnego skupienia i dostojnego stylu barokowego, choć uważnemu słuchaczowi nie umkną cechy stylu XX wieku.
Powstała zaledwie 10 lat wcześniej „Sinfonia concertante” Andrzeja Panufnika przez długi czas była w Polsce nieznana, bowiem kompozytor tworzył na emigracji. Tę czwartą w kolejności symfonię Panufnik napisał jako upominek dla żony z okazji 10. rocznicy ślubu, o czym świadczy nadanie dźwiękowi C (od imienia Camilla) roli centrum brzmieniowego utworu. Liryzm łączy ten utwór z Serenadą nr 2 Mieczysława Karłowicza (1897). Budowa czteroczęściowej serenady wskazuje na powiązania z popularnymi wówczas utworami Mozarta, Volkmanna, Czajkowskiego i Dvoráka.


W Zgierzu 1 VIII o godz. 19 wystąpią:

Ewelina Zawiślak – flet
Beata Kamińska – harfa
Krzysztof Kamiński – dyrygent
Sekcja smyczkowa Orkiestry Symfonicznej FŁ

Program:
H. Czyż – Canzona di barocco
M. Karłowicz – Serenada op. 2 na orkiestrę smyczkową
A. Panufnik – Sinfonia Concertante na flet, harfę i orkiestrę smyczkową

Wstęp wolny


Wycieczki w ramach festiwalu:

31 LIPCA /LUTOMIERSK
W programie: Brus – schron, Srebrna - kościół, Konstantynów Łódzki – spacer po mieście, Rszew – cmentarz wojenny i grodzisko, Kazimierz – stodoły, Spacer po Lutomiersku (most tramwajowy).
Przewodnik: Patrycja Czudak

1 SIERPNIA ZGIERZ
W programie: Dzierżązna – zespół dworkowo-parkowy, Grotniki – pamiętając Trubadura, Orzechów – głaz, Bełdów – kościół, Dalików – bitwa z 1863, Budzynek – kościół, Domaniew – miejsce urodzin kpt. Stefana Pogonowskiego.
Przewodnik: Piotr Tomczyk


Zbiórka: g. 11.45, ul. Narutowicza 20/22 (przed Filharmonią Łódzką)
Odjazd: g. 12

Koszt uczestnictwa (przewodnik, ubezpieczenie, bilety do wybranych obiektów): 85 zł/os. Liczba miejsc jest ograniczona, jednak by wyjazd doszedł do skutku, grupa musi liczyć co najmniej 30 osób.

Informacje, zapisy i sprzedaż wycieczek: Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, ul. Piotrkowska 17, front, I piętro, p. 12; tel. +48 607 828 892. Rezerwacje telefoniczne nie będą przyjmowane. Godziny otwarcia TPŁ: w lipcu – wtorek i środa od 14 do 16, w sierpniu – wtorek od 14 do 18. Organizator wycieczek zastrzega sobie możliwość zmiany ich programu (lub obsady przewodnickiej) z przyczyn od niego niezależnych.