Koncert pamięci Franciszka Walickiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Koncert pamięci Franciszka Walickiego

"Czy mnie jeszcze pamiętasz?"

Łódzkie Stowarzyszenie Muzyczne "Ocalić od zapomnienia" 21 X organizuje koncert "Czy mnie jeszcze pamiętasz?". Wydarzenie jest poświęcone pamięci Franciszka Walickiego - ojca polskiego bigbitu i rock'n'rolla. 


Franciszek Jan Walicki, ps. Jacek Grań (ur. 20 lipca 1920 w Łodzi, zm. 3 października 2015 w Gdyni) – polski dziennikarz muzyczny, publicysta, autor tekstów piosenek, działacz kulturalny, współtwórca wielu zespołów muzycznych, także kompozytor, uważany za ojca polskiego bigbitu i rocka.

W połowie lat 50. zainteresował się jazzem, a na początku 1959 r. zaopiekował się gdańskim zespołem Rhythm and Blues, który 24 marca 1959 r. w gdańskim klubie Rudy Kot dał pierwszy w Polsce koncert rock and rolla. Po odgórnym rozwiązaniu grupy Rhythm and Blues Walicki powołał zespół Czerwono-Czarni, który zadebiutował 23 lipca 1960 r. Wiosną 1962 r. powołał zespół Niebiesko-Czarni i rozpoczął pisanie tekstów piosenek dla zespołu i jego członków. Jako Jacek Grań napisał łącznie 45 piosenek, które śpiewali m.in.: Czesław Niemen, Wojciech Korda, Ada Rusowicz, Czerwone Gitary, Piotr Szczepanik, Breakout, SBB i Urszula Sipińska. Wydano je na ponad 300 płytach. 

Na początku 1968 r. Franciszek Walicki zetknął się z Tadeuszem Nalepą i jego zespołem Breakout, który nakłonił do unowocześnienia brzmienia. Z Breakoutem współpracował do 1970 r. W marcu 1971 r. w Siemianowicach Śląskich Franciszek Walicki zetknął się z Józefem Skrzekiem i muzykami SBB, którym później pomógł w karierze krajowej i zagranicznej. Wymyślił dewizę zespołu: „Szukaj, Burz, Buduj”. Pod koniec lat 70. doradzał artystycznie Urszuli Sipińskiej, a później kilku młodym wykonawcom. W kwietniu 1983 r. współorganizował Ogólnopolski Turniej Młodych Talentów, w którym triumfowały zespoły Azyl P. i Klaus Mitffoch.

Koncert "Czy mnie jeszcze pamiętasz?" jest związany z 100. rocznicą urodzin Franciszka Walickiego. Organizatorzy byli zmuszeni przesunąć termin wydarzenia ze względu na obostrzenia związane z pandemią.

Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi wystąpią: Andrzej Nebeski (Polanie, Grupa ABC) z zespołem towarzyszącym, Ryszard Poznakowski Band,
Rambo Jet, Old Breakout z Tadeuszem Trzcińskim, a także wokaliści: Halina Frąckowiak, Marek Piekarczyk i Andrzej Rybiński. Koncert poprowadzą Maria Szabłowska oraz Andrzej Frajndt.

materiały prasowe