Koncert Pendereckiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =

Koncert Pendereckiego

Astrig Siranossian, fot. Bernard Martinez

II Koncert wiolonczelowy Krzysztofa Pendereckiego nie był jeszcze w Łodzi wykonywany. Na jego łódzką premierę filharmonia zaprasza dwa dni po 89. rocznicy urodzin nieżyjącego już kompozytora.
Utwór wykona 25 XI o godz. 19 Astrig Siranossian, utalentowana wiolonczelistka francusko-armeńska młodego pokolenia, laureatka I nagrody i dwóch nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Krzysztofa Pendereckiego w 2013 roku. Jej nagranie II Koncertu wiolonczelowego Pendereckiego (dla Claves Records, wraz z koncertem Chaczaturiana) zdobyło wiele nagród, m.in. Diapason d’Or.

Utwór ten powstawał w okresie, gdy Penderecki przemieniał się z modernisty, czy wręcz awangardzisty, w twórcę  pogodzonego z tradycją. Utwór, wyróżniony nagrodą Grammy, napisany dla Mścisława Rostropowicza i Filharmoników Berlińskich, zawiera wyraźne elementy stylu nazwanego później „nową romantycznoscią”. Obok nich wciąż daje znać o sobie zainteresowanie kompozytora technikami sonorystycznymi, wypracowanymi we wcześniejszych latach.

W drugiej części wieczoru zabrzmi I Symfonia D-dur Gustava Mahlera. Filharmonicy łódzcy zagrają pod batutą swojego dyrektora artystycznego Pawła Przytockiego.

O 18.15 w sali kameralnej odbędzie się spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Małgorzata Janicka-Słysz (wstęp wolny). 


Koncert

Ceny biletów od 26 do 55 zł

Wykonawcy:
Astrig Siranossian – wiolonczela
Paweł Przytocki – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Prowadzenie koncertu: Małgorzata Janicka-Słysz

Program:
Krzysztof Penderecki – II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę [35’] (łódzka premiera) 
Andante con moto
Vivo
Allegro assai
Presto
Lento
Allegro assai
Variazioni I–VII
Finale (Vivo)

Gustav Mahler – I Symfonia D-dur „Tytan” [53’]
Langsam Schleppend
Kräftig bewegt
Feierlich und gemessen
Stürmisch bewegt