Koncert Roberta Piotrowicza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

Koncert Roberta Piotrowicza

Grafika: Zuzanna Chmura

Spotkajmy się w bezpiecznej, wirtualnej odległości i spędźmy sobotni wieczór na koncercie, który Muzeum Sztuki przenosi do przestrzeni online (na swój profil na Facebooku). Robi to celem dalszego badania i upowszechniania twórczości elektroakustycznej polskich artystów. Towarzyszyć nam będzie muzyka Roberta Piotrowicza z najnowszego albumu “Euzebio”.
„Ciało Euzebia odnaleziono całe pokryte błotem. Z przemoczonych, małych urządzeń, które miał przytroczone do kończyn wciąż dobywał się jakiś dźwięk. Ni to mowa, ni to mruczący spong. Nagle mlasnął jakiś kumak czy horychwistka, on znów się poderwał i zaczęło się od nowa”.
Mircea Eliade „Euzebio, człowiek, który nie istniał, a targał borem”

Album Roberta Piotrowicza “Euzebio” wyszedł na początku tego roku nakładem wydawnictwa Bôłt Records, z którym Muzeum Sztuki współpracuje od dłuższego czasu. W 2013 roku opracowano wspólnie kompilację “Sounding the Body Electric” przy okazji prezentowanej w siedzibie muzeum wystawy o tym samym tytule, dotyczącej styku technologii i ciała w sztuce lat 60. i 70. Wówczas obszar "wspólny" nazywano roboczo "wczesnym wschodnio-europejskim sound artem", interesując się szczególnie takimi pracami z dźwiękiem, w których postrzegany był on z perspektywy innych dyscyplin sztuki. Tworzący to wydawnictwo Michał Mendyk i Daniel Muzyczuk podążali za najważniejszymi problemami lat 60.: obiektem i przestrzenią. Wraz z Bôłt Records muzeum opublikowało także dokumentację przestrzennej instalacji dźwiękowej Teresy Kelm, Zygmunta Krauze i Henryka Morela prezentowanej na wspomnianej wystawie.

Koncert Roberta Piotrowicza stanowi dla muzeum inaugurację kolejnego wspólnego przedsięwzięcia - książki opowiadającej losy ojca chrzestnego polskiej muzyki elektronicznej. “Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa” to druga z kolei książka w serii “Biblioteka SEPR” poświęconej spuściźnie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, stanowiącej od lat ważny przedmiot zainteresowania i badań zespołu Muzeum Sztuki oraz kuratorów Bôłt Records. Agnieszka Pindera, autorka publikacji, odmalowała w niej losy założyciela i wieloletniego kierownika placówki, muzykologa Józefa Patkowskiego. Rok wcześniej w serii ukazał się zbiór tekstów zatytułowany “Czarny pokój i inne pokoje”, w którym znaleźć można opracowania poświęcone m.in. relacjom Studia Eksperymentalnego z kompozytorami, oraz interdyscyplinarnym przedsięwzięciom w jakie angażowała się placówka.

Robert Piotrowicz – artysta dźwiękowy, autor słuchowisk, kompozytor i improwizator. Współzałożyciel Musica Genera Festival oraz wytwórni Musica Genera. Oprócz płyt solowych ma w dorobku także wydawnictwa nagrane z C. Spencerem Yeh, Kevinem Drummem, Jérômem Noetingerem, Burkhardem Stanglem i Anną Zaradny. https://robertpiotrowicz.bandcamp.com
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.