Koncert symfoniczny online | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 5 =

Koncert symfoniczny online

Katarzyna Hołysz, fot. materiały prasowe

Filharmonia Łódzka zaprasza 16 IV o godz. 19 do wysłuchania online koncertu symfonicznego, którego repertuar pozwala odnaleźć w muzyce burzliwe emocje obecnych czasów.
 „Wesendonck Lieder” to pieśni Ryszarda Wagnera do słów Matyldy Wesendonck, żony jednego z mecenasów kompozytora. Intensywność artystycznego wyrazu odzwierciedla prawdopodobnie wzajemne zauroczenie, jakie łączyło tych dwoje. Cykl powstał podczas pracy nad dramatem muzycznym „Tristan i Izolda”; w dwóch pieśniach kompozytor wprowadził pomysły muzyczne, wykorzystane później w operze.

Tytuł kwartetu smyczkowego „Śmierć i dziewczyna” Franciszka Schuberta pochodzi od tytułu pieśni, napisanej przezeń siedem lat wcześniej. Jej melodia pobrzmiewa w drugiej części utworu. Biografowie Schuberta wiążą ten fakt z czasem powstania dzieła: było to w 1824 roku, gdy schorowany kompozytor – choć zaledwie 27-letni  - miał już przeczucie nadchodzącego schyłku istnienia. Muzyka oddaje dramatyzm walki między życiem a śmiercią, co jest możliwe między innymi dzięki silnemu skontrastowaniu temp, częstym zmianom tonacji i przekształceniom melodii. Większą mocą brzmienia utwór zachwyca w opracowaniu Gustawa Mahlera na orkiestr smyczkową.

Partię solową pieśni Wagnera wykona sopranistka Katarzyna Hołysz, na stałe współpracująca z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Filharmonią Narodową w Warszawie. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej zagra pod batutą dyrektora artystycznego FŁ Pawła Przytockiego.

Koncert odbędzie się w formie płatnej transmisji online. Koszt dostępu: 14 PLN.

Link: https://live.bilety24.pl/event/index/c3cc575b41be28f943e0136e6b2b2431234fcedc

 

Wykonawcy:

Katarzyna Hołysz – sopran

Paweł Przytocki – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program:

R. Wagner – Wesendonck Lieder WWV 91

F. Schubert / G. Mahler – „Śmierć i dziewczyna” w opracowaniu na orkiestrę smyczkową

 
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.