Korsantia gra Czajkowskiego | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =

Korsantia gra Czajkowskiego

Alexander Korsantia, fot. z archiwum artysty

Filharmonia Łódzka zaprasza 28 I na koncert karnawałowy z udziałem Alexandra Korsantii.
„Jest to utwór bezwartościowy i niewykonalny. Banalny. Napisany tak źle i nieudolnie, że ręce opadają. Po prostu beznadziejny” – tak wybitny rosyjski pianista Mikołaj Rubinstein ocenił Koncert fortepianowy b-moll, który Piotr Czajkowski napisał na jego zamówienie. Na szczęście kompozytor nie uległ jego sugestiom i oddał dzieło do druku bez zmian. Przerobił jedynie… dedykację.

Obecnie Koncert b-moll należy do najczęściej wykonywanych dzieł swego rodzaju, a brawurowe akordy wstępnego Allegro zachwycają swą potęgą. Utwór stawia przed wykonawcą wielkie wymagania techniczne, ale nikt już nie nazywa go „niewykonalnym”.

Zmierzy się z nim gruziński pianista Alexander Korsantia. Jego kariera nabrała rozpędu dzięki zwycięstwu w Sydney International Piano Competition (1988) oraz Artur Rubinstein Internatio­nal Piano Master Competition w Tel Awi­wie (1995). Interpretacje artysty cechuje wyrazista indywidualność i głębia wyrazu. Program wieczoru w całości wypełni muzyka Czajkowskiego; zabrzmi też fantazja „Romeo i Julia”, w której mistrzowskimi środkami orkiestrowymi twórca oddaje najważniejsze wątki dramatu Szekspira, oraz Kaprys włoski, zainspirowany jego pobytem we Florencji.

Wykonawcy:
Alexander Korsantia – fortepian
Noam Zur – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

W programie utwory Piotra Czajkowskiego:
I Koncert fortepianowy b-moll op. 23
Uwertura-fantazja „Romeo i Julia”
Muzyka baletowa z „Dziadka do orzechów” op. 71 (fragmenty)

Ceny biletów: normalny 60–50 zł, ulgowy 50–40 zł