Laureaci ze skrzypcami | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 5 =

Laureaci ze skrzypcami

Martin Zayranov

20-letni Bułgar Martin Zayranov został zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz zorganizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi.  W gronie laureatów znaleźli się także: Aleksandra Kuls (II nagroda) oraz Marta Gidaszewska i Koreańczyk Woo Hyung Kim (III nagroda ex aequo).
Do konkursowych przesłuchań przystąpiło blisko 80 skrzypków z całego świata, dlatego pierwszy etap trwał cztery dni. Najmłodszy uczestnik miał 13 lat, najstarszy – 47, zdecydowaną większość stanowili skrzypkowie w wieku studenckim. W dwudniowych przesłuchaniach drugiego etapu zagrało szesnaścioro artystów: sześcioro z Polski, dwoje z Rosji, dwoje z Japonii i po jednym z Armenii, Bułgarii, Korei Południowej, Tajwanu, Turcji i Uzbekistanu. Uczestników oceniało jury w składzie: Łukasz Błaszczyk (przewodniczący), Adam Balas, Bartosz Bryła, Eszter Haffner, Alexey Koshvanets i Szymon Krzeszowiec.

Zwycięzca konkursu – 20-letni Bułgar Martin Zayranov jest studentem Universität für Musik und darstallende Kunst w Wiedniu, laureatem konkursów skrzypcowych we Francji, Bułgarii, Rumunii, Austrii i Niemczech. W Łodzi zdobył I nagrodę (20 000 zł) oraz nagrodę specjalną Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina (w formie recitalu lub koncertu).

II nagroda (14 000 zł) trafiła do Aleksandry Kuls – utytułowanej skrzypaczki z Krakowa, którą jury uhonorowało także nagrodą specjalną dla najlepszego polskiego uczestnika (2000 zł) oraz nagrodą Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w postaci recitalu. Dwie równorzędne III nagrody (po 5 250 zł) otrzymali: Marta Gidaszewska – studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu (dodatkowo uhonorowana nagrodą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olszynie w postaci recitalu lub koncertu) oraz Woo Hyung Kim z Korei Południowej studiujący obecnie w Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Oboje mają w dorobku również inne nagrody konkursowe. Dwa wyróżnienia (po 2000 zł) zdobyły skrzypaczki z Rosji: Olga Artyugina i Sophia Devutskaya. Jury wyróżniło troje pianistów towarzyszących skrzypkom podczas przesłuchań. Byli to: Hanna Holeksa, Adam Manijak i Grzegorz Skrobiński.

– To było wyjątkowe wydarzenie nie tylko w skali kraju. Bardzo wysoki poziom wykonawczy i ogromne zainteresowanie młodych skrzypków z zagranicy znakomicie wróżą przyszłości tego konkursu – powiedział Adam Balas, jeden z jurorów, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, poproszony o podsumowanie sześciu konkursowych dni. Zdaniem jurora konkurs odegrał również ważną rolę w zakresie popularyzacji polskiej kultury, szczególnie muzyki Grażyny Bacewicz. Dla prof. Łukasza Błaszczyka, przewodniczącego jury i dyrektora konkursu, było to jedno z najważniejszych zadań imprezy zorganizowanej w roku 110. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci tej wybitnej polskiej kompozytorki i skrzypaczki: – Każdy z uczestników zgodnie z regulaminem musiał przygotować do wykonania na konkursie dwa utwory Grażyny Bacewicz i teraz każdy z nich zabierze je ze sobą w świat. Mam nadzieję – mówi Profesor Błaszczyk – że ta muzyka zostanie w ich repertuarze i dzięki temu będzie pojawiać się częściej na estradach koncertowych w Polsce i przede wszystkim – za granicą. W programie Koncertu Laureatów znalazły się „Witraż” i „Kaprys polski” Bacewiczówny oraz muzyka Piotra Czajkowskiego i Camille’a Saint-Saënsa.

2. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz odbył się w Łodzi w dniach 8 – 14 grudnia 2019 roku dzięki współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Konkurs był także współfinansowany ze środków Fundacji PZU. Partnerzy wydarzenia: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina oraz Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Kategoria

Muzyka