LDZ Alternatywa - Islandia w Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =

LDZ Alternatywa - Islandia w Łodzi

Fabryka Sztuki w Łodzi, fot. Facebook LDZ Alternatywa

Od kontrowersyjnego rapu, przez niezależne brzmienia po rezydencję artystyczną wypełnioną dźwiękami – Fabryka Sztuki w Łodzi w ramach międzynarodowego projektu ACT IN_OUT w lipcu i sierpniu zaprasza do spotkania z artystami z Islandii. Pierwszy koncert pod szyldem LDZ Alternatywa już 28 VII. Wystąpi K.óla, czyli Katrín Helga Ólafsdóttir.
– Dzięki połączeniu sił ACT IN_OUT i kultowego już łódzkiego festiwalu LDZ Alternatywa polska publiczność usłyszy wspaniałych islandzkich muzyków – zapowiada Basia Neugebauer, kuratorka sekcji muzycznej projektu. – Każdy koncert jest osadzony w innej stylistyce i zabierze publiczność w inną muzyczną podróż – dodaje.

Już 28 lipca na scenie przy Tymienieckiego 3 zaprezentuje się K.óla. Skrywająca się za tym pseudonimem Katrín Helga Ólafsdóttir to 26-letnia kompozytorka i artystka multimedialna z Hafnarfjörður, niewielkiego miasta na Islandii. Od 9-tego roku życia uczyła się klasycznej gry na pianinie i ukończyła studia z zakresu kompozycji muzycznej na Islandzkim Uniwersytecie Artystycznym. Jako nastolatka dołączyła do dream popowego zespołu Milkhouse, który wydał dotąd trzy albumy. W tym czasie śpiewała również w chórze Hamrahlíðarkórin, który koncertował m.in. z Björk. Jest autorką muzyki do filmów i sztuk teatralnych. Jako K.óla wydała dwa albumy. W 2017 ukazała się płyta „Glasmanía”, projekt w którym głównym motywem jest gra na kieliszkach i szklankach. Dwa lata później światło dzienne ujrzał album „Allt verður alltílæ”, z którego pochodzą najbardziej znane utwory artystki, m.in. przebojowe „Glerkastalinn”. Katrin Ólafsdóttir jest też członkinią grupy Post-Dreifing, kolektywu artystycznego składającego się głównie z młodych artystów związanych ze scena niezależną Rejkiawiku.

Również pod koniec lipca na kilkutygodniową rezydencję artystyczną przyjedzie do Łodzi duet UNFILED, w skład którego wchodzą: Atli Bollason i Guðmundur Úlfarsson. Artyści działający na pograniczu sztuk audiowizualnych i muzyki w Łodzi, za pomocą sprzętu analogowego i oprogramowania, stworzą ruchome obrazy i dźwięki połączone w prezentację. Tworzenie dźwięku i obrazu będzie oparte na swobodnych eksperymentach, ale także na badaniach w dziedzinie semantyki, teorii komunikacji, tkania czy neurologii. Tematycznie praca artystów skupi się na przeładowaniu informacjami. Efekt rezydencji zostanie zaprezentowany 10 sierpnia. Będzie to audiowizualna podróż z udziałem publiczności, w przestrzeni C_101 w Fabryce Sztuki w Łodzi. Wcześniej, w ramach Festiwalu LDZ Alternatywa Atli Bollason i Guðmundur Úlfarsson zagrają koncert na plenerowej scenie przy Tymienieckiego 3.

Atli Bollason i Guðmundur Úlfarsson prowadzą także własne wydawnictwo płytowe. Atli jest artystą wizualnym, kompozytorem, autorem tekstów krytycznych o muzyce i kulturze. Mieszka w Rejkiawiku i jako organizator wydarzeń kulturalnych aktywnie współtworzy tamtejszą scenę niezależną. Od wielu lat kolekcjonuje płyty i pod nazwą Allenheimer okazjonalnie występuje jako dj. Drugi z artystów to projektant graficzny i muzyk stojący za awangardowym projektem Good Moon Deer. GMD ma na koncie dwa albumy – wydany w 2016 „Dot” i „Point”, który ukazał się pod koniec 2021. W trakcie swojej rezydencji artystycznej, 4 sierpnia o godz. 21 muzycy zaprezentują się na plenerowej scenie LDZ Alternatywa.

Na finał muzycznej przygody z Islandią Fabryka Sztuki w Łodzi zaprasza do spotkania z najbardziej kontrowersyjną i nieprzewidywalną islandzką raperką – Countess Malaise, która swoje show zaprezentuje już 11 sierpnia. Dýrfinna Benita Basalan jest islandzką artystką o filipińskich korzeniach. Jej twórczość przepełniona jest mrocznymi opowieściami, w których rozlicza się z traumatycznymi doświadczeniami takimi jak rasizm, bulling czy przemoc – również ta na tle seksualnym. Artystka opowiada o tym, co wywołuje złość czy bezradność, ale jednocześnie nie stawia siebie w pozycji ofiary, a raczej mściwej cyberwojowniczki. Jej debiutancki album „Hysteria” wydany w 2019, otrzymał nominację do islandzkiej nagrody muzycznej Kraumur. Malaise, jako członki kolektywu artystycznego „LUCKY 3” otrzymała nagrodę dla najlepszych młodych islandzkich artystów roku 2021 za performance „PUTI”. W muzyce Countess Malaise pojawiają się motywy znane z muzyki gotyckiej i industrialnej połączonej z agresywnymi bitami, a jej występy to wydarzenia łączące w sobie cyber-gotyckie show z raperską autentycznością.

Wszystkie koncerty islandzkich artystów rozpoczynają się o godz. 21 na scenie plenerowej Fabryki Sztuki w Łodzi, ul. Tymienieckiego 3. Wstęp jest bezpłatny, nie jest konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.

ACT IN_OUT to pierwszy tak szeroko zakrojony międzynarodowy projekt Fabryki Sztuki w Łodzi. Jego partnerami są prestiżowe instytucje – Ośrodek sztuki Sláturhúsið (MMF) w islandzkim Egilsstaðir, Narodowy teatr tańca Carte Blanche z Bergen oraz Teatr Visjoner w Oslo. Wszyscy kuratorzy projektu stworzyli multidyscyplinarny, bogaty program wydarzeń – koncertów niezależnych zespołów, spektakli oraz widowisk literacko-muzycznych, seminariów dla menedżerów i producentów muzycznych oraz teatralnych, a także działania edukacyjne.

Projekt ACT IN_OUT jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.