Letnia Akademia Jazzu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 4 =

Letnia Akademia Jazzu

14. Letnia Akademia Jazzu

14. Letnia Akademia Jazzu startuje 29 lipca. Cykl otworzą dwa młode zespoły Saturn V i Eabs. W Klubie Wytwórnia, odbędzie się dziesięć koncertów. Wystąpią tacy artyści jak Leszek Możdżer, Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin, Krzysztof Szmańda, Resina, Maciej Obara oraz Atom String Quartet.
W pierwszej części koncertu inaugurującego tegoroczną LAJ wysłuchamy nowej nadziei polskiej sceny jazzowej - Saturn V. To projekt, który powstał po kosmicznej podróży trzech muzyków: Pawła Stachowiaka, Rafała Dutkiewicza i Miłosza Olenieckiego. W drugiej części wieczoru zagra wielokrotnie nagradzany polski kolektyw - Eabs.

5 sierpnia na festiwalowej scenie pojawi się Leszek Możdżer. To odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Wcześniej tego wieczoru zaprezentuje się debiutujący zespół Kwaśny Deszcz, złożony z przedstawicieli młodej, niezależnej i alternatywnej sceny jazzowej. Zespół oscyluje wokół szeroko pojętego freejazzu spod znaku Ornette’a Coleman’a, europejskiej awangardy oraz współczesnej muzyki poważnej.

Propozycją na 12 sierpnia będzie koncert Mieczysława Szcześniaka i Krzysztofa Herdzina, którzy wspólnie stworzyli płytę z kategorii „Great American Songbook”. Muzycy zawiesili sobie poprzeczkę bardzo wysoko, decydując się na utwory z repertuaru największych: Johna Lennona, Marvina Gaye’a czy Steviego Wondera. Na płycie znalazły się zarówno przeboje-sztandary, takie jak „Satisfaction”, „Yesterday” i „Tears In Heaven”, ale również piosenki dużo mniej oczywiste. 

Tego dnia jako pierwszy wystąpi Wójciński/Szmańda Quartet. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację, zapraszając do współpracy cenionego perkusistę Krzysztofa Szmańdę. Muzyka kwartetu oparta jest na swobodnej improwizacji, która w naturalny sposób przybiera formę zamkniętych kompozycji. Charakter muzyki tworzonej przez zespół jest wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców. Wspólnym mianownikiem dla muzyków stała się otwartość na muzykę ponad stylistycznymi podziałami. 

19 sierpnia na scenie Wytwórni w pierwszej części wieczoru zaprezentuje się Amalia Umeda Obrębowska, młoda skrzypaczka, uczestniczka Intl Jazz Platform w 2020 r., ze swoim nowym projektem, przygotowanym na zamówienie festiwalu. Gra na skrzypcach od siódmego roku życia. Przygodę z improwizacją rozpoczęła pod koniec 2013 r.

W drugiej odsłonie wieczoru na scenie Letniej Akademii Jazzu wystąpi młoda wiolonczelistka, kompozytorka i aranżerka tworząca na styku gatunków muzycznych - Resina (Karolina Rec). Karolina należy do wąskiego grona artystów skupionych wokół pododdziału cieszącej się środowiskowym uznaniem brytyjskiej wytwórni Fat Cat Records – 130701, specjalizującej się w wydawaniu muzyki znajdującej się na przecięciu współczesnej (post)klasyki, minimalizmu i muzyki ilustracyjnej oraz improwizowanej.

Tradycyjnie, na finał festiwalu (26 sierpnia), zaprezentuje się sekstet powoływany specjalnie na Letnią Akademię Jazzu. Stworzą go: Maciej Obara, Dominik Wania & Atom String Quartet. Muzykę dla tego niecodziennego składu napisał Maciej Obara - kompozytor i improwizator. Scenicznym partnerem Obary podczas finałowego koncertu będzie pianista -  Dominik Wania, ostatnio współpracujący m.in. ze Zbigniewem Preisnerem.
Klub Wytwórnia
  • 29-07-2021
  • 05-08-2021
  • 12-08-2021
  • 19-08-2021
  • 26-08-2021

Bilety

https://ekobilet.pl/wytwornia/karnety-14-laj-38093/438560-bilety-na-koncert

Kategoria

Muzyka

Adres

ul. Łąkowa 29