Łódzkie Spotkania Baletowe 2022 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 6 =

Łódzkie Spotkania Baletowe 2022

„Barbarzyńskie noce albo pierwsze poranki świata”, fot. Frederic de Faverney

XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe odbędą się w dniach 7–23 X. W dotychczasowych edycjach wystąpiły niemal wszystkie najważniejsze zespoły baletowe Polski i świata, z Baletem XX Wieku Maurice’a Béjarta na czele. Festiwal jest bowiem przeglądem zjawisk modnych w danym okresie, ale też nowatorskich i wytyczających kierunki na przyszłość.
Ze względu na pandemię w zeszłym roku w Teatrze Wielkim nie odbyły się XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe. Zaplanowano je na jesień tego roku. W dotychczasowych edycjach wystąpiły niemal wszystkie najważniejsze zespoły baletowe Polski i świata, z Baletem XX Wieku Maurice’a Béjarta na czele. Festiwal jest bowiem przeglądem zjawisk modnych w danym okresie, ale też nowatorskich i wytyczających kierunki na przyszłość.

Tym razem wystąpią: Sasha Waltz & Guests z „Sym-Phonie MMXX na taniec, światło i orkiestrę” (7 i 8 X), Hervé Koubi ze spektaklem „Barbarzyńskie noce albo pierwsze poranki świata” (11 i 12 X) oraz Nederlands Dans Theater (NDT) z „Gods and Dogs”, „Figures in Extinction [1.0]” i „La Ruta” (15 i 16 X).

Zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi zaprezentuje się podczas ŁSB w prapremierze „Casanovy” w choreografii Graya Veredona do muzyki Antonio Vivaldiego, z kostiumami Zuzanny Markiewicz (22 i 23 X). W swoim pamiętniku Giacomo Casanova przedstawił wierny opis realiów XVIII wieku. Był jedyną osobą, której udało się uciec z więzienia w weneckim pałacu Dożów. To zapoczątkowało jego nieustanne podróże po Europie, podczas których Casanova spotykał się z monarchami, artystami, filozofami i – kobietami. Partytura baletu oparta jest na zapomnianej kompozycji Vivaldiego, odkrytej w bibliotece w Turynie.