MAZOWSZE ZACHWYCIŁO WOLBÓRZ | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 9 =

MAZOWSZE ZACHWYCIŁO WOLBÓRZ

Zespół MAZOWSZE w Wolborzu. Fot.P.Reising

Koncert galowy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” zachwycił licznie zgromadzoną publiczność w Hali Sportowej w Wolborzu. Doszedł on do skutku dzięki Szkole Podstawowej im. Miry i Tadeusza Sygietyńskich w Proszeniu.
Przygotowanie tego widowiska nie było prostą sprawą. Kilka tirów i autokarów musiało przyjechać do Wolborza, aby tutaj mógł odbyć się profesjonalny w każdym calu koncert. W nowoczesnej, dużej Hali Sportowej przy ulicy Modrzewskiego ustawiono dużą scenę, oświetlenie, nagłośnienie. Wstęp był bezpłatny za zaproszeniami, które rozeszły się błyskawicznie.

W dniu 15 listopada 2019 roku artyści „Mazowsza” zaprezentowali pieśni i tańce z różnych regionów Polski. Wielokrotnie zmieniano stroje. Ciekawy był dobór repertuaru, dynamiczna choreografia i znakomita orkiestra pod batutą Jacka Bonieckiego.  Trudno opisać tak wspaniałe widowisko, gdyż piękne, barwne stroje ludowe widać na zdjęciach, ale znakomicie zharmonizowane głosy, ekspresyjne układy taneczne oraz bogato zaaranżowane kompozycje muzyczne – to wszystko trzeba osobiście zobaczyć i usłyszeć. Jedyną wadą koncertu był krótki czas jego trwania, gdyż półtorej godziny minęło niczym z bicza strzelił.

Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły w Proszeniu oraz Burmistrz Wolborza. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach projektu „Niepodległa nie jedno ma imię, czyli nasze drogi do  wolności” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Ponadto wydarzenie wsparli sponsorzy – Zakład Drobiarski RE-DROB sp. z o.o., oraz Firma Handlowa „MASTER” Mariusz Marcińczak.

Warto dodać, że „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego wspaniale rozkwita. Nie ma już śpiewów stylizowanych na śpiew operowy oraz tańców przypominających balet klasyczny. Jest za to wszystko co najpiękniejsze w polskim folklorze, czyli melodia, różnorodność, ekspresja… i oczywiście   piękne dziewczyny.

Paweł Reising

Kategoria

Muzyka