Melodie w Białej Fabryce | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 7 =

Melodie w Białej Fabryce

Gary Guthman, fot. Szymon Szcześniak

Dziedziniec Białej Fabryki Ludwika Geyera znów wypełni się muzyką. W lipcu rusza kolejna edycja Geyer Music Factory. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie melodia.
Może być kantylenowa, deklamacyjna, figuracyjna i ornamentalna, bywa czarowna, porywająca, wpadająca w ucho czy nucona w wyobraźni. Melodia – o której mowa – łącząca różne gatunki i style muzyczne, stanowi najważniejszy składnik twórczości wszystkich artystów zaproszonych do udziału w projekcie.

- Podczas trzech piątków lipca na dziedzińcu Białej Fabryki usłyszymy głównie muzykę swingową, jazzową i piosenkę. Na naszej estradzie zagoszczą znani i bardzo przez naszą publiczność lubiani artyści: Gary Guthman, Dorota i Henryk Miśkiewiczowie, Mietek Szcześniak i Joanna Gajda – mówi Tomasz Gołębiewski, dyrektor artystyczny festiwalu, kameralista i pierwszy skrzypek Filharmonii Łódzkiej, organizator wielu letnich imprez muzycznych w Łodzi.

8 lipca festiwal zainauguruje koncert "Nasza miłość", będący wspólnym projektem saksofonisty Henryka Miśkiewicza i jego córki Doroty – wokalistki jazzowej – powstały w rocznicę 70. urodzin artysty.

Tydzień później, 15 lipca Gary Guthman Quartet zagra koncert jubileuszowy z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. Guthman – amerykański trębacz, kompozytor, aranżer i dyrygent – od lat prezentuje zarówno muzykę swingową kompozytorów amerykańskich, jak i polskich twórców, takich jak Władysław Szpilman czy Bronisław Kaper. Słynie z zamiłowania do pięknych kantylenowych melodii i ogromnego wyczucia czasu w muzyce. Znany m.in. z muzyki do filmu „Rewers”.

Festiwal zakończy się 29 lipca koncertem "Jazz dla dzieciaków" Mietka Szcześniaka i Joanna Gajda Quartet z towarzyszeniem chórków dziecięcych. Zaprezentowane zostaną klasyki jazzowe z repertuaru Herbiego Hancocka czy Johna Coltrane'a z polskimi tekstami dla dzieci.

- Muzyka na żywo rozbrzmiewająca w otoczeniu zabytkowych murów dawnej fabryki Geyera podczas ciepłych, lipcowych wieczorów tworzy niepowtarzalny klimat. Dlatego z radością czekamy na tegoroczne koncerty i serdecznie zapraszamy do uczestnictwa – mówi Aneta Dalbiak, dyrektorka Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Tradycyjnie koncertom towarzyszyć będą specjalnie na tę okazję przygotowane oprowadzania kuratorskie po wystawach stałych w CMWŁ: „MIASTO-MODA-MASZYNA” oraz "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie". Podczas zwiedzania wspólnie odnajdziemy muzyczne akcenty scenograficzne budujące klimat ekspozycji, przypominając sobie przeboje od lat 20. do 90. XX w., a także wsłuchując się w melodie wyznaczane stukotem krosien i szumem przędzarek.

Bilety na koncert dostępne są w sprzedaży od 10 czerwca na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej w dniach otwarcia muzeum. Na oprowadzania obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Wszystkie informacje organizacyjne na temat udziału w koncercie i oprowadzaniach dostępne są na stronie: www.cmwl.pl w zakładce Geyer Music Factory.

Geyer Music Factory (GMF) to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na dziedzińcu XIX-wiecznej Białej Fabryki Ludwika Geyera - jednego z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej należącego do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zapoczątkowany w 2009 roku festiwal na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz łódzkich wydarzeń, przez lata zyskując renomę oraz grono swoich wiernych fanów. Do tej pory zorganizowano niemal 90 koncertów. Na scenie GMF występowali m.in.: Grzegorz Turnau, Anna Maria Jo-pek, Mietek Szcześniak, Ania Rusowicz, Monika Kuszyńska, Waglewscy, Włodzimierz Nahorny, Kuba Badach, rodzina Miśkiewiczów, Domowe Melodie, Varius Manx czy Blue Cafe i inni.

Organizatorem 13. edycji festiwalu jest Fundacja Mozart i Ty.  Projekt zapewnia dostępność koncertów i oprowadzań dla osób ze szczególnymi potrzebami w obszarze architektonicznym, cyfrowym i komunikacyjno-informacyjnym.