Młody wirtuoz wiolonczeli | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 8 =

Młody wirtuoz wiolonczeli

Zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dominika Połońskiego, który zakończył się w Łodzi w niedzielę wieczorem 28 marca 2021 roku, został Michał Balas – student łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Młody wiolonczelista zachwycił jurorów szczerością przekazu, wirtuozerią i finezją gry.
Laureat otrzymał tytuł „Indywidualność Wiolonczelowa 2021”, statuetkę i nagrody, głównie w postaci zaproszeń na koncerty i recitale. Jury wskazało również pięcioro innych uczestników, którym wręczono dyplomy dla wyróżniających się wiolonczelistów i nagrody pozaregulaminowe. Są to: Mateusz Błaszczak (UMFC Warszawa), Dominik Drewniak (AM Poznań), Jakub Lemański (AM Łódź), Maria Leszczyńska (UMFC Warszawa) i Agata Nowak (AM Bydgoszcz).

Do konkursu przystąpiło 36 studentów polskich uczelni muzycznych. Jurorzy oceniali uczestników na podstawie nadesłanych nagrań. – W każdym nagraniu była taka porcja emocji i taka porcja woli grania, chęci pokazania siebie, jak gdyby młodzi ludzie zamknięci z powodu pandemii, wyszli nagle przed kamerę i chcieli pokazać siebie z jak najlepszej strony – powiedział prof. Stanisław Firlej, przewodniczący jury. Honorową przewodniczącą była dr Izabela Połońska – żona zmarłego niespełna trzy lata temu patrona konkursu. Wszyscy jurorzy podkreślali nadspodziewanie wysoki poziom nagrań i ich szczególną atmosferę.

Indywidualność muzyka polega, zdaniem jurorów, na tym, że posiada on element dodatkowy, który wynosi wykonawcę wyżej ponad wszystkich dobrze grających. W poszukiwaniu indywidualności trzeba zwrócić uwagę na kreatywność, czyli indywidualne spojrzenie na wykonywaną muzykę, emocjonalny poziom interpretacji na przestrzeni całego programu czy poczucie czasu.

– Michał Balas jest kompletnym wiolonczelistą instrumentalistą o ogromnym potencjale intelektualnym i artystycznym – ocenił prof. dr hab. Zdzisław Łapiński (Akademia Muzyczna w Krakowie). – Wybierając go, patrzyliśmy przez pryzmat patrona tego konkursu Dominika Połońskiego, który czarował zawsze swoją osobowością – przenosił nas w nieziemski świat. Wydaje nam się, że Michał Balas, reprezentując już znakomity poziom wykonawczy, ma ogromne szanse zachwycać nas tak jak Dominik, czego mu serdecznie życzymy.

Michał Balas – urodzony w 2001 roku w Krakowie. Jest studentem Akademii Muzycznej w Łodzi (prowadzący: prof. dr hab. Stanisław Firlej) oraz Musik Akademie w Bazylei (prowadzący: prof. Danjulo Ishizaka). Posiada tytuł laureata wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego ostatnimi sukcesami są: Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2019), I nagroda oraz nagroda specjalna za utwór obowiązkowy na Johansen International Competition for Young String Players w Waszyngtonie (USA, 2018) oraz I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (2018). Jako solista występował z orkiestrami, między innymi Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Rzeszowskiej, Filharmonii Kaliskiej, a także z Sinfonią Iuventus, Apollo Orchestra, Südwestdeutsches Kammerorchester Pforzheim, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Łodzi i Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brał udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych między innymi przez prof. Stanisława Firleja, prof. Danjulo Ishizakę, prof. Wolfganga Emanuela Schmidta czy prof. Arto Norasa. Jest beneficjentem programów stypendialnych „Młoda Polska” oraz „LYRA Stiftung”. Chętnie uczestniczy również w projektach muzyki kameralnej. Gra na francuskim instrumencie manufaktury Michel Ange Garini z 1870 roku.

Kategoria

Muzyka