„Modlitwa dziewicy” przed farą | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 7 =

„Modlitwa dziewicy” przed farą

4 VI o godz. 16.30 na placu Piłsudskiego przed rawską farą będzie można posłuchać wyjątkowego koncertu - „Modlitwa dziewicy”. Kompozycja Tekli Bądarzewskiej uznawana jest za pierwszy światowy przebój, szczególnie popularna jest w Japonii.
Melomani usłyszą dzieła Tekli Bądarzewskiej zaaranżowane na fortepian, fidele kolanowe i flet. Będzie także kilka utworów ludowych, które nawiązują do melodii brzmiących w działach kompozytorki. Tekla Bądarzewska, podobnie jak wielu innych kompozytorów jej epoki stworzyła mazurki odwołujące się do muzyki tradycyjnej. W wielu jej utworach słyszymy echo naszego hymnu narodowego. Takie były realia czasów w których żyła, będących udziałem Fryderyka Chopina i wielu innych Polaków.

Przed publicznością wystąpią: Joanna Maklakiewicz- fortepian, Maria Pomianowska- fidele kolanowe i opracowanie muzyki, Katarzyna Gacek-Duda- flety.

Tytułowy utwór koncertu został wydany14 kwietnia 1851 roku. Jeszcze za życia kompozytorki w połowie XIX w. „Modlitwa dziewicy” zdobyła niespotykaną na świecie popularność. Kopie zapisów nutowych rozeszły się w nakładzie przekraczającym 1 milion egzemplarzy! W wersji oryginalnej na fortepian utwór został wydany przez 114 różnych, w tym najważniejszych na świecie wydawców w Europie, Ameryce i Australii. „Modlitwa” jest popularna w Japonii, do tego stopnia, że potrafi ją zanucić każde japońskie dziecko!

Pozostałe kompozycje Bądarzewskiej popadły w zapomnienie. Co ciekawe, sylwetka i twórczość Tekli Bądarzewskiej odkryta przez dr Beatę Michalec zainspirowała w Japonii Yukihisę Miyaymę, który przez ostatnie 30 lat odnalazł kopie zapisów nutowych kilkunastu utworów skomponowanych przez Bądarzewską i zupełnie nieznanych szerszej publiczności. Znalazł je w Warszawie, Moskwie, Sztokholmie i  Londynie.