Możdżer i Makowicz | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 8 =

Możdżer i Makowicz

Adam Makowicz i Leszek Możdżer, fot. Maciej Drewniak

Spotkanie dwóch fenomenalnych pianistów, dwóch gigantów polskiej sceny jazzowej na jednej estradzie to wyjątkowe święto dla miłośników sztuki najwyższych lotów. W piątek w Filharmonii Łódzkiej zagrają Leszek Możdżer i Adam Makowicz, którzy powrócili do wspólnych koncertów 18 lat po nagraniu słynnej płyty „Makowicz vs. Możdżer at Carnegie Hall”.
Krążek, nagrany podczas koncertu w 2004 roku w nowojorskiej sali koncertowej, dwukrotnie pokrył się platyną. Teraz  będzie można usłyszeć między innymi te same utwory, choć oczywiście w muzyce improwizowanej nie ma dwóch takich samych wykonań.

Mieszkający od lat 70. XX wieku w USA legendarny Adam Makowicz (ur. 1940) to kontynuator tradycji wielkich mistrzów jazzowego fortepianu. Jego specjalnością stały się koncerty oraz płyty poświęcone wielkim twórcom z pogranicza muzyki jazzowej i popowej. Leszek Możdżer (ur. 1971) to charyzmatyczny wizjoner łączący w swojej muzyce jazz, klasykę i wiele innych stylów. Jest także kompozytorem i występuje w triu z kontrabasistą Larsem Danielssonem i perkusistą Zoharem Fresco.

Ceny biletów: normalne 155–160 zł, ulgowe 135–140 zł

Wykonawcy:
Adam Makowicz – fortepian
Leszek Możdżer – fortepian

Program:
standardy jazzowe, kompozycje własne, improwizacje

W 2004 roku w nowojorskiej Carnegie Hall odbył się koncert Adama Makowicza i Leszka Możdżera, zarejestrowany na albumie „Makowicz vs. Możdżer at Carnegie Hall” (dwukrotnie platynowa płyta). Po 18 latach od tego wydarzenia artyści wracają do wspólnych koncertów.

Mieszkający od lat 70. XX wieku w USA legendarny Adam Makowicz (ur. 1940) to kontynuator tradycji wielkich mistrzów jazzowego fortepianu. Nagrał kilkadziesiąt płyt. Jego specjalnością stały się koncerty oraz płyty poświęcone wielkim twórcom z pogranicza muzyki jazzowej i popowej. Jest też kompozytorem, ma w dorobku m.in. ponad sto utworów na kwartet smyczkowy i trio jazzowe. W 2008 roku został włączony w poczet najbardziej zasłużonych 400 Polaków w historii Stanów Zjednoczonych.

Leszek Możdżer (ur. 1971) to charyzmatyczny wizjoner łączący w swojej muzyce jazz, klasykę i wiele innych stylów. „Brzmienie i klimat [jego pianistyki] budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym” (D. Piątkowski). Spotkanie estradowe Makowicza i Możdżera to pojedynek dwóch mistrzów, których dzieli całe pokolenie, ale łączy – artystyczna wrażliwość i nieskrępowania wyobraźnia. Wykonają słynne standardy jazzowe oraz własne kompozycje.