Muzyczne Matinée | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 1 =

Muzyczne Matinée

To cykl porannych koncertów, przyciągających ciekawie i lekko podanym programem. Utwory muzyki klasycznej i nowszej w niebanalnych interpretacjach w ogrodzie przy Pałacu Rodziny Poznańskich zaprezentują najlepsi młodzi łódzcy artyści. Na koncercie inaugurującym cykl wystąpi saksofonowo-puzonowe duo Wiktorii Koziary i Macieja Chyżego.
Nazwa cyklu koncertów „Muzyczne Matinée” pochodzi od francuskiego słowa matin, czyli poranek. Duet Koziara i Chyży cechuje nowatorskie podejście, niepopularny dobór instrumentów, odwaga w poszukiwaniu repertuaru i młodzieńcza energia. Jedyny tego typu zespół w Polsce powstał zaledwie rok temu, ale już z powodzeniem koncertuje w całym kraju. Muzycy słyną z zamiłowania do kameralnego koncertowania, chęci dzielenia się z publicznością autorskimi opracowaniami klasycznych utworów, a także popularyzowaniem nowej muzyki.

Artyści są absolwentami Akademii Muzycznej w Łodzi. Ponadto Wiktoria Koziara studiowała saksofon w Konserwatorium we francuskim Perpignan, a Maciej Chyży – puzon na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie oraz Uniwersytecie Muzycznym w austriackim Grazu. Saksofonistka współpracuje m.in. z Filharmonią Łódzką, Teatrem Muzycznym w Łodzi, natomiast puzonista poświęcił się przede wszystkim muzyce symfonicznej, koncertując zarówno w krajach Europy, jak i poza jej granicami. Aktualnie jest etatowym artystą Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, członkiem zespołu Trans-for-Matha oraz stałym współpracownikiem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.

Program inauguracyjnego „Muzycznego Matinée” wypełni muzyka klasyczna i nowsza. Młodzi artyści zaprezentują utwory klasyków wiedeńskich – Beethovena i Mozarta, pełne pięknych melodii kompozycje XX-wiecznych autorów Francisa Poulenca i Bohuslava Martinů, a także „Disco Toccatę” Guillaume’a Connessonapopisową, wykonaną z popisową wirtuozerią. Muzycy zaproponują utwór młodego łódzkiego kompozytora Wojciecha Glądysa – będzie to ukłon w stronę sztuki najnowszej. W programie znajdzie się również „Melodia” Myrosława Skoryka ukraińskiego autora, którą duet często rozpoczyna koncerty, przypominając o tragicznej sytuacji naszych wschodnich sąsiadów.

Cykl „Muzyczne Matinée” powstał z inicjatywy Rotary Club Łódź we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi oraz łódzką Akademią Muzyczną. Będą odbywały się w ogrodzie lub – w wypadku niepogody – w Sali Lustrzanej Pałacu Rodziny Poznańskich. Kolejne wydarzenia zaplanowano na 10 i 24 lipca oraz 14 sierpnia.

Materiały prasowe.