Muzyka dawnej Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 8 =

Muzyka dawnej Łodzi

Maciej Staszewski, fot. Akademia Muzyczna w Łodzi

Kompozycje Feliksa Halperna, Romana Ryterbanda i Aleksandra Tansmana wypełnią program ostatniego w tym roku akademickim koncertu z cyklu „Wieczory muzyczne”. Muzyka napisana przez twórców urodzonych w Łodzi i tu stawiających pierwsze muzyczne kroki, zabrzmi w wykonaniu artystów związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi.
Najmniej znanym z trzech twórców, których muzyka wykonywana będzie w majowy poniedziałek, jest Feliks Halpern. Zapisał się w historii łódzkiej kultury jako pianista i nauczyciel muzyki, prelegent, a przede wszystkim jako publicysta i krytyk muzyczny, pozostawiając bogaty zbiór recenzji będących świadectwem życia muzycznego naszego miasta. W tym roku przypada 80. rocznica jego śmierci w łódzkim getcie. Dwaj gitarzyści – Jacek Dulikowski i Maciej Staszewski – zagrają w duo opracowania utworów Feliksa Halperna. Będą to: „Chopiniana”, „Indra” i „Czarna Mańka”.

Roman Ryterband to cenionego w USA i Europie Zachodniej dyrygent i pianista. Młody Ryterband zadedykował Halpernowi jeden ze swoich utworów napisanych na krótko przed wyjazdem z rodzinnej Łodzi. Na rękopisie Nokturnu „Sen o Granadzie” z kwietnia 1939 roku napisał „Panu Profesorowi Feliksowi Halpernowi poświęca Kompozytor”. Nokturn oraz dwa tańce z „Suite Polonaise” Ryterbanda interpretować będzie pianista Marcin Kawczyński. Publiczność usłyszy również „Trois ballades Hebraiques” tego kompozytora w wykonaniu skrzypaczki Hanny Jaskółki i gitarzystki Katarzyny Gogoli.

Wieczór zakończy muzyka najsłynniejszego kompozytora łódzkiego pochodzenia – Aleksandra Tansmana: muzyczny świat świętuje w tym roku125. rocznicę jego urodzin. Skrzypaczka Ludwika Maja Tomaszewska oraz pianistka Hanna Holeksa rozpoczną swój występ od „Romansu” na skrzypce i fortepian. Utworem tym Tansman w 1919 roku zwyciężył w pierwszym po odzyskaniu przez Polskę niepodległości konkursie kompozytorskim ogłoszonym przez Polski Klub Artystyczny w Warszawie. O jego sukcesie i koncertach kompozytorskich w formie zapowiedzi i recenzji obszernie pisał w łódzkiej prasie Feliks Halpern. W interpretacji artystek zabrzmi również Sonatina nr 1 oraz „Cinq pieces” na skrzypce i fortepian.