Muzyka Łodzi | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =

Muzyka Łodzi

Marta Wilk, fot. materiały prasowe

W sobotę 17 II w ramach cyklu „Muzyka Łodzi” wystąpią w Muzeum Miasta Łodzi: Marta Wilk – wokalistka, artystka scen teatralnych i musicalowych, wykładowczyni z Katedry Musicalu łódzkiej Akademii Muzycznej oraz Marcin Janiszewski – kompozytor, aranżer, akordeonista, pianista i pedagog.
W programie zatytułowanym „Musicalem po Łodzi” zabrzmią w nowych aranżacjach m.in. utwory Piotra Hertla, kojarzona z Łodzią piosenka "Kochankowie z ulicy Kamiennej", a także wiele przebojowych fragmentów z seriali i filmów.

Początek koncertu o godz. 16.30. Bilety: 18 zł (normalny), 12 zł (ulgowy).


Program:
• „Moja bezsenność” (muzyka: Piotr Hertel, słowa: Janusz Słowikowski)
• „Lecą liście kolorowe” (muzyka: Piotr Hertel, słowa: Robert Gluth)
• „Kto tak ładnie kradnie” z filmu „Halo szpicbródka” (muzyka: Seweryn Krajewski, słowa: Agnieszka Osiecka)
• Wokaliza z filmu „Pociąg” (muzyka: Artie Shaw, słowa: Jan Jakub Należyty)
• „Kochankowie z ulicy Kamiennej” (muzyka: Wojciech Solarz, słowa: Agnieszka Osiecka)
• „Szukaj mnie” z filmu „Kogel-Mogel” (muzyka: Seweryn Krajewski, słowa: Marek Dagnan)
• „Uciekaj moje serce” z filmu „Jan Serce” (muzyka: Seweryn Krajewski, słowa: Agnieszka Osiecka)
• „La vie en rose” z filmu „La vie en rose” (muzyka: Louiguy, słowa: Edith Piaf)
• „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną” z filmu „Bo we mnie jest seks” (muzyka: Roman Orłow, słowa: Wojciech Młynarski)
• „Mój list” („The summer knows”) z filmu „Summer of’42” (muzyka: Michel Legrand, słowa: Jeremi Przybora)
• „Twój portret” (muzyka: Włodzimierz Nahorny, słowa: Jonasz Kofta)
• „Over the Rainbow” z filmu „The Wizard of Oz” (muzyka: Harold Arlen, słowa: Yip Harburg)
• „Ty masz w sobie coś” („Bei mir bist du schon”) z filmu „Love, Honor and Behave” (muzyka: Sholom Secunda, słowa: Agnieszka Osiecka)
• „All the way” z filmu „The Joker is wild” (muzyka: Jimmy Van Heusen, słowa: Sammy Cahn)


Marta Wilk

ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie Anny Kościelniak. Po ukończeniu studiów współpracowała z wieloma filharmoniami i orkiestrami w Polsce i za granicą, wykonując partie mezzosopranowe. Przez wiele lat była związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, biorąc udział w wielu spektaklach muzycznych, m.in. „Jesus Christ Superstar”, „Rocky Horror Show”, „Evita”, „Cabaret”, „Dyzma”, „Skrzypek na dachu”. Jest laureatką wielu festiwali m.in. Festiwalu Piosenki Francuskiej, Festiwalu im. Anny German, Festiwalu im. Agnieszki Osieckiej.

Ma na koncie wiele koncertów zarówno kameralnych, jak i dużych produkcji telewizyjnych, jednak najbardziej ulubioną formą koncertu jest dla niej recital. Pozwala on na wyjątkowy kontakt z widzem, dostarczając dużą przestrzeń wykonawczą.

W 2020 roku nagrała autorski singiel „Niebo zeszło na ziemię”, a rok później „Ciszy głos”. W 2021 roku wydała swoją pierwszą płytę „Swing&Musical forever”, która jest wynikiem jej fascynacji stylem swingowym w literaturze musicalowej. Obecnie zajmuje się także pedagogiką, wykłada w Katedrze Musicalu Akademii Muzycznej w Łodzi.

Marcin Janiszewski
absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w specjalności akordeon. Zdobyte nagrody: Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Przemyślu (2001), I nagroda w kategorii zespołów jazzowych na Jazz & Pop Festiwal „Złoty Krokus” w Jeleniej Górze (2002), II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym „Citta di Castelfidardo” we Włoszech (2002), Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi dla Najlepszego Łódzkiego Jazzmana w roku 2002, Nagroda dla Najlepszego Pianisty na IX Gospel Camp Meeting Osiek 2005.

Lider zespołów muzycznych, z którymi koncertował w Polsce, Niemczech, Słowacji, Austrii, Włoszech i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dokonał wielu nagrań płytowych oraz dla radia i teatru telewizji, z powodzeniem odnajdując się w różnych gatunkach muzycznych jako akordeonista, pianista i aranżer.
Muzyk prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. Jest nauczycielem akordeonu w PSM I i II st. im. K. Kurpińskiego w Kutnie. Wieloletni akompaniator na Wydziale Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej w dziedzinie akordeonu jazzowego.


Cykl koncertów „Muzyka Łodzi” organizują: Muzeum Miasta Łodzi i Fundacja im. Stanisława Liszewskiego.