Na skrzypcach - Linus Roth | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Na skrzypcach - Linus Roth

Linus Roth, fot. Diego Franssens

Filharmonia Łódzka zaprasza 23 IX o godz. 19 na koncert symfoniczny. Swój kunszt zaprezentuje skrzypek Linus Roth, a Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi Ronald Zollman.
W programie wieczoru znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Mieczysław Wajnberg,  Bohuslav Martinů, Igor Strawiński. O godz. 18.15 w Sali Kameralnej rozpocznie się spotkanie przedkoncertowe, podczas którego o muzyce opowie Marcin Majchrowski (na spotkanie wstęp wolny).

Gdy w 2006 roku niespełna trzydziestoletni niemiecki skrzypek Linus Roth zdobył nagrodę ECHO Klassik za swój debiutancki album wydany przez EMI, został okrzyknięty jednym z najbardziej interesujących skrzypków swojego pokolenia. Tę opinię potwierdził swoim dalszym rozwojem artystycznym; pięć lat temu odebrał kolejną nagrodę ECHO Klassik, tym razem za nagranie koncertów skrzypcowych Dmitrija Szozstakoicza i Piotra Czajkowskiego, które uznano za wyjątkowo dojrzałe i świadczące o wielkim kunszcie. Roth – obecnie profesor skrzypiec w Leopold-Mozart-Zentrum na Uniwersytecie w Augsburgu oraz założyciel i dyrektor artystyczny międzynarodowego festiwalu Ibiza Concerts – jest też ceniony jako adwokat niesłusznie zapomnianych kompozytorów. W swej działalności koncertowej i nagraniowej szczególną uwagę poświęca Mieczysławowi Wajnbergowi(1919–1996), polskiemu kompozytorowi pochodzenia żydowskiego, który większą część życia spędził w Związku Radzieckim. Roth jako pierwszy nagrał wszystkie jego dzieła na skrzypce i fortepian, a w 2015 roku założył Międzynarodowe Towarzystwo im. Mieczysława Wajnberga. W Filharmonii Łódzkiej artysta wykona Koncert skrzypcowy g-moll tego kompozytora. Ujawnia on związki z twórczością Szostakowicza, który był mentorem i przyjacielem Wajnberga i którego twórczością wyraźnie inspirował się ten urodzony w Warszawie twórca.

Słuchając muzyki do baletu „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego, pozostajemy w kręgu muzyki powstałej na terenie Rosji. Muzyka do tej sztuki, osnutej na motywach jednej z rosyjskich baśni, zachwyca feerią orkiestrowych barw i ekspresyjną melodyką. Należy do dzieł, które ukształtowały historię baletu XX wieku. Postać Strawińskiego także w pewien sposób związana jest z Polską, a nawet z Łodzią: poprzez osobę Aleksandra Tansmana, urodzonego w Łodzi kompozytora, który fascynował się twórczością autora „Święta wiosny” do tego stopnia, że napisał o nim książkę biograficzną.

Trzeci utwór w programie koncertu także wyszedł spod pióra kompozytora słowiańskiego: to poemat symfoniczny „Pamięci Lidic” czeskiego twórcy Bohuslava Martinů (1890–1959). Utwór ten upamiętnia Czechów zamordowanych przez nazistów podczas pacyfikacji podpraskiej wsi Lidice w 1942 roku. Prawykonanie, które odbyło się rok później w Nowym Jorku poprowadził polski dyrygent Artur Rodziński. Martinů wprowadził tu motyw losu z V Symfonii Beethovena i melodię hymnu do św. Wacława, patrona Czech, który zginął śmiercią męczeńską. Tego wieczoru batuta znajdzie się w ręku Belga Ronalda Zollmana, głównego dyrygenta gościnnego Orkiestry Filharmonicznej w Pilźnie.


Wykonawcy:

Linus Roth – skrzypce
Ronald Zollman – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ

Program:

Mieczysław Wajnberg – Koncert skrzypcowy g-moll op. 67 [27’]
Allegro molto
Allegretto
Adagio
Allegro risoluto

Bohuslav Martinů – „Pamięci Lidic” [9’]

Igor Strawiński – Suita z muzyki do baletu „Ognisty ptak” (wersja 1919) [22’]
Introdukcja
Taniec Ognistego Ptaka z wariacjami
Taniec księżniczek
Piekielny taniec poddanych czarownika Kościeja
Kołysanka
Hymn


Ceny biletów: od 26 do 55 zł


Ze względu na Light Move Festiwal dojazd do FŁ będzie utrudniony. Proszę zapoznać się ze zmianami w organizacji ruchu drogowego - TUTAJ