Niedziele u św. Mateusza | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 6 =

Niedziele u św. Mateusza

Kościół ewangelicko-augsburski św. Mateusza, fot. materiały prasowe

Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Mateusza w Łodzi od 1996 roku organizuje cykl koncertów „Niedziela z muzyką u św. Mateusza”. W związku z pandemią pierwszy raz w historii koncertów czasowo zawieszono ich realizację. Jednak od września 2021 roku cykl zostaje wznowiony - pod patronatem "Kalejdoskopu".
Pierwszy koncert organowy odbędzie się 5 IX o godz. 17. Wykonawca: Łukasz Mosur, prowadzenie koncertu: Aleksandra Bęben. W programie utwory: J.S. Bacha, F. Liszta, R. Schumanna. Kierownictwo artystyczne: Irena Wisełka – Cieślar.

Program koncertu:
Johann  Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium, Largo und Fuga C-dur BWV 545a
Max Reger (1873-1916) – Melodia op. 59 nr 11
Robert Schumann (1810-1856) – Sechs Stücke in kanonischer Form op. 56
Ferenz Liszt (1811-1886) - Preludium und Fuga na temat B-A-C-H

Łukasz Mosur
jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego (studia licencjackie). Studia drugiego stopnia (master of music) ukończył z wyróżnieniem w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof.  Franza Danksagmüllera. Studia trzeciego stopnia (Konzertexamen) ukończył w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Pietera van Dijka, również uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

Jest laureatem:
– I nagrody na konkursie organowym odbywającym się w  ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi,
– IV nagrody na  Ogólnopolskim Konkursie Organowym „Mendelssohn-Eben” w Krakowie,
– II  nagroda na II Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in Memoriam” w Poznaniu,
– II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Kucharskiego w Łodzi,
– II nagrody oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie kompozycji kompozytorów litewskich na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. M. K. Ciurlionisa w Wilnie (Litwa),
– II nagrody specjalnej na konkursie Possehl–Musikpreis w Lubece (Niemcy).

Umiejętności doskonalił także na kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Gerharda Weinbergera, Haralda Vogla, Bernharda Gfrerera, Daniela Rotha, Johna Butta, Guy Boveta, Joachima Grubicha, Gerharda Gnanna, Jacquesa Oortmerssena, Michaela Radulescu, Christopha Bosserta, Zsigmonda Szathmáry.

Obecnie jest asystentem w Katedrze Organów, Muzyki Kościelnej, Klawesynu i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W latach 2014-2017 prowadził również zajęcia w Zakładzie Muzyki Organowej i Sakralnej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz tego uczy gry na organach w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kaliszu.

Jest członkiem Stowarzyszenia na rzecz historycznych organów Hansa Hummla w Olkuszu. W Radiu Rodzina Diecezji Kaliskiej w latach 2017-2018 prowadził autorską audycję na temat organów i muzyki organowej zatytułowaną "Zacznij od Bacha".

Jako solista i kameralista występował na wielu międzynarodowych festiwalach organowych w Polsce (m.in. Święta Lipka, Kamień Pomorski, Łódź, Poznań, Kraków, Gdańsk, Kalisz, Warszawa), a także poza jej granicami (m.in. Niemcy, Litwa, Dania). Z saksofonistką Aleksandrą Mańkowską tworzy duet wykonujący muzykę polskich i światowych kompozytorów z muzyką transkrybowaną na organy i saksofon. Występuje także w duecie z organistą Krzysztofem Urbaniakiem. Jest również członkiem zespołu Ensemble Hildebrandt 1719 zajmującego się historycznym wykonawstwem muzyki dawnej. Artysta współpracuje regularnie z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej.

Propaguje muzykę organową wśród dzieci i młodzieży, organizując warsztaty muzyki organowej, których zadaniem jest przybliżanie zasad funkcjonowania organów oraz popularyzacja muzyki klasycznej.


Następny koncert: 3 X o godz. 17
Wykonawca: Marek Fronc - organy