Odlot z Alamedą 5 | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =

Odlot z Alamedą 5

Koncert awangardowej formacji Alameda 5 w cyklu #PRZEPRASZAMY, ŻE W CZWARTEK. To muzyka inspirowana rytmiką afrykańską i latynoamerykańską, wczesnym fusion w duchu Milesa Davisa, post-punkiem i post-minimalizmem. Taki repertuar znalazł się na wydanym na początku 2019 roku drugim albumie kwintetu zatytułowanym „Eurodrome”.
Alameda 5 (Alameda Organisation) stanowi efekt poszukiwań muzycznych skupionych wokół transu, progresywnej elektroniki i bardziej ekstremalnych i nienormatywnych odmian jazzu i muzyki improwizowanej. Ich zwieńczeniem był debiutancki album „Duch tornada” (2015, Instant Classic), który zebrał wiele entuzjastycznych recenzji, a według dziennikarzy „Noise Magazine” został okrzyknięty drugim najlepszym polskim albumem lat 2001-2016.

Kwintet został powołany do życia jesienią 2014 r. i był następstwem działań grupy Alameda Trio, znanej z dobrze przyjętego albumu „Późne królestwo” (Instant Classic, 2013). Grupę Alameda 5 tworzy pięciu doświadczonych instrumentalistów, którzy urodzili się w latach 60., 70. i 80. Rytmiczne fundamenty zespołu to perkusista Jacek Buhl i perkusjonista Rafał Iwański. Tonalny trzon stanowią gitarzyści Piotr Michalski oraz Kuba Ziołek. Skład uzupełnia obsługujący instrumenty elektroniczne oraz syntezatory Łukasz Jędrzejczak.

Drugi album zespołu „Eurodrome” znalazł się na 11. miejscu listy najlepszych albumów z całego świata, według prestiżowego magazynu „The Quietus| (UK, lipiec 2019).