Odszedł Zdzisław Szostak | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 2 =

Odszedł Zdzisław Szostak

7 września zmarł Zdzisław Szostak, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów, ważna postać łódzkiego życia muzycznego i filmowego. Miał 89 lat. Pogrzeb 13 września o godz. 12.
Zdzisław Szostak – Ślązak z urodzenia, łodzianin z wyboru. Dyrygent filharmoników, wykładowca Akademii Muzycznej, kompozytor, twórca muzyki symfoniczno-oratoryjnej, jak i kameralnej, oraz ilustracji muzycznych do filmów kinowych i telewizyjnych. Współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z wieloma orkiestrami zagranicznymi oraz niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Jednak większą część swego dorosłego życia spędził w Łodzi. W latach 1971-1987 był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w tutejszej filharmonii i pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych tej instytucji. Pod batutą Zdzisława Szostaka wykonano nagrania ścieżek dźwiękowych do około 200 produkcji filmowych. Sam skomponował muzykę do 40 z tych obrazów, w tym do 20 filmów fabularnych. Wśród nich wymienić należy takie tytuły jak: „Aria dla atlety”, „Królowa Bona”, „Limuzyna Daimler-Benz”, „Księga Wielkich Życzeń”, „Listy miłosne”.

Koncert inaugurujący sezon artystyczny w Filharmonii Łódzkiej 21 września został zadedykowany pamięci Maestro Zdzisława Szostaka, wieloletniego dyrygenta i przyjaciela Filharmonii.

Uroczystości pogrzebowe Maestro Zdzisława Szostaka, odbędą się w piątek 13 września 2019 r. Pożegnanie odbędzie się o godz. 12.00 w Archikatedrze Łódzkiej, złożenie trumny do grobu nastąpi ok. godz. 14.15 na Cmentarzu Katolickim przy ul. Ogrodowej w Łodzi. Oprawę artystyczną uroczystości zapewnią muzycy Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Kategoria

Muzyka