Pieśni łodzian na kiermaszu | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 4 =

Pieśni łodzian na kiermaszu

Renata Banacka-Walczak podczas występu. fot.P.Reising

Podczas Wielkanocnego Kiermaszu Sztuki Ludowej i Rękodzieła, który odbył się w niedzielę 24 marca 2019 roku w ŁDK, można było usłyszeć ciekawą muzykę chóralną.
Kameralny Chór Społecznej Akademii Nauk w Łodzi działa od 18 lat. Jego założycielką jest Renata Banacka-Walczak, która nieprzerwanie do chwili obecnej kieruje zespołem i przygotowuje jego różnorodny repertuar, w którym przeważają utwory sakralne oraz kompozycje oparte na motywach ludowych. Ona też wystąpiła z inicjatywą, żeby zaśpiewać dla twórców ludowych i gości kiermaszu.
Zaprezentowano sześć kompozycji autorstwa  łódzkich kompozytorów. Autorem trzech z nich, zatytułowanych „Pod borem sośnia”, „Ojcze nasz” i „Regina Caeli”, jest prof. dr hab. Sławomir Kaczorowski, wykładowca Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów. Pozostałe utwory to „Domine, non sum dignus” Piotra Zalewskiego, „Nie będzie mnie głowisia boloła” Józef Karola Lasockiego, oraz „Wesele sieradzkie” Karola Mieczysława Prosnaka pochodzącego z Pabianic.

Warto dodać, że miejscem prób Kameralnego Chóru Społecznej Akademii Nauk jest Łódzki Dom Kultury.

Paweł Reising

Kategoria

Muzyka
  • Uwaga! Z powodu zagrożenia koronawirusem wydarzenia mogą być odwoływane. Proszę potwierdzać informacje u organizatorów.