Płyta „Kochajmy” | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Płyta „Kochajmy”

Tomasz Gołębiewski, fot. materiały prasowe

Płyta „Kochajmy”, która powstała w 2022 roku, jest wspólnym dziełem Tomasza Gołębiewskiego, koncertmistrza i dyrygenta Filharmonii Łódzkiej, oraz 13-osobowej grupy Grohman Orchestra.
To utwory, których głównym tematem jest miłość. Wśród nich przeboje polskich zespołów i wykonawców: Skaldów, Budki Suflera, Lady Pank, Perfectu, Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego, Wojciecha Młynarskiego czy Jana Kiepury.

Projekt powstał dzięki melomanom festiwalu Geyer Music Factory, którzy wybrali czternaście spośród sześćdziesięciu piosenek. Utworem, który zebrał najwięcej głosów, był „Z tobą chcę oglądać świat” Zbigniewa Wodeckiego. Kolejny to piosenka „Jej portret” Włodzimierza Nachornego, związana z Łodzią i z osobą Bogusława Meca. - Mieliśmy już doświadczenie z 2017 roku tworząc ankietę, w której też poprosiliśmy melomanów Geyer Music Factory o to, aby wybrali piosenki będące klasykami czasów polskiej estrady. Wtedy powstały „Klasyki polskiej rozrywki” - mówi Tomasz Gołębiewski.

- Zaprezentowane na płycie utwory to nie tylko aranżacje w wersji symfonicznej, ale również połączenie znanych przebojów z klasykami muzyki poważnej. Album „Kochajmy” to cytaty z muzyki klasycznej, na przykład w utworze Skaldów mamy początek z „Wiosny” Antonio Vivaldiego. W piosence „Jesteśmy na wczasach” jest utwór „Marzenie” Roberta Schumannna. Płyta ma wiele płaszczyzn – dodaje kapelmistrz Grohman Orchestra.

Do współtworzenia dzieła zostały zaproszone dwoje aktorów: piosenkę „Jesteśmy na wczasach”, która opowiada o miłości kontrabasisty do panny Krysi, śpiewa Maria Dębska. W  „Śnie o Victorii”, o dążeniu do wolności od uzależnienia recytuje Andrzej Seweryn.

Album „Kochajmy” zostały wydany w wersji kompaktowej i winylowej. Płyta jest dostępna do sprzedaży w Filharmonii Łódzkiej, w salonach Empik oraz na platformach streamingowych (Spotify, Apple Music, Amazon Prime Music, Google Play).

Kategoria

Muzyka