Podróże z oberkiem | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 6 =

Podróże z oberkiem

Oberkas Travel

W cyklu Miasto gra wieś koncert muzyki tradycyjnej łączonej ze współczesnym brzmieniem jazzu, rytmami afrykańskimi oraz rdzennej muzyki tanecznej. W Piwnicy Muzeum w Łowiczu wystąpią zespoły Oberkas Travel Jana Emila Młynarskiego i Światowce.
Kwartet polski. Oberkas Travel
Kwartet złożony z wybitnych instrumentalistów z ogromnym dorobkiem scenicznym, fonograficznym i badawczym.  Na polu fascynacji tradycyjnymi, dawnymi melodiami Polski centralnej muzycy podjęli próbę odnalezienia punktów stycznych między tzw. rytmami mazurkowymi obecnymi w rdzennej muzyce wsi polskiej  a światem rytmicznym wybrzeża Afryki Zachodniej oraz współczesnego jazzu amerykańskiego. Na bazie  tzw. oberów rodem spod Radomia, Przysuchy, Opoczna kwartet tworzy unikatową mieszankę improwizacji, tanecznej mistyki rdzennego oberka, współczesnego brzmienia jazzu i tradycyjnej muzyki skrzypcowej Mateusza Niwińskiego przejętej od nieżyjących, największych wiejskich skrzypków Polski centralnej urodzonych na początku XX wieku - Józefa Zarasia, Józefa Kędzierskiego, Mariana Bujaka, braci Gaców.

Połączenie skrzypiec z fortepianem jazzowym oraz tradycyjnej basetli wiejskiej z zestawem jazzowym jest wyjątkową fuzją pieczołowicie odczytanej tradycji i wpływów ze świata, którym nasiąknęli twórcy kwartetu. Cytowane przez kapelę motywy muzyczne pochodzące z XIX wiecznej wsi polskiej, w ujęciu kwartetu nie tylko nie tracą waloru tradycyjnego, ale wchodzą w udany dialog z językiem jazzu i etnicznymi cytatami rytmów Afryki. 

Mateusz Niwiński - skrzypce
Jan Emil Młynarski - perkusja
Piotr Zabrodzki - fortepian, syntezatory
Piotr Domagalski - basetla

Światowce
Zespół gra do tańca muzykę tradycyjną Polski centralnej, od Wielkopolski aż po Kielecczyznę. Repertuar zespołu pochodzi z wielu regionów: z pogranicza łódzko-kieleckiego (powiaty radomszczański, konecki, włoszczowski), z Radomszczyzny, centralnej Kielecczyzny, południowo-zachodniej Wielkopolski, a nawet ze Stanów Zjednoczonych, gdzie polska muzyka zawędrowała razem z emigrującymi tam wiejskimi muzykantami.

Twórczość Światowców to muzyka przede wszystkim do tanecznego wirowania, jednak do posłuchu też potrafią ładnie „pogładzić”. Kapela powstała w Poznaniu, a sami muzycy pochodzą z różnych stron Wielkopolski. W graniu do tańca mają spore doświadczenie - w tym jak i innych składach zjechali całą Polskę, przygrywając na potańcówkach i festiwalach. Podczas koncertu zabrzmią oberki, mazurki, kujawiaki, poleczki, walczyki, tanga, fokstroty oraz tradycyjne zabawy.

Zagrają i zaśpiewają w składzie
Jasiu Łopatka - akordeon
Jonasz Hałas - trąbka
Karol Majerowski - trąbka
Marcin Małecki - perkusja