Postludium 23. „Kolorów Polski” | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 8 =

Postludium 23. „Kolorów Polski”

Polish Violin Duo, fot. z archiwum zespołu

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" już się zakończył, ale można jeszcze liczyć na jego postludium - 20 VIII w Korczewie.
Specjalnie na "Kolory Polski" barwny program duetowy przygotował poznański Polish Violin Duo, czołowy tego rodzaju zespół w naszym kraju, który powstał w 2014 roku.

20 sierpnia, godz. 18
KORCZEW, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Dziewicy i Męczennicy, 98-220 Korczew 4A

Wykonawcy:
Polish Violin Duo w składzie: Marta Gidaszewska oraz Robert Łaguniak – skrzypce

Program:
A. Igudesman – „Latin & More”
G. Bacewicz – Łatwe duety na tematy ludowe
B. Bartók – 44 Duety na dwoje skrzypiec (wybór)
A. Igudesman – „Celtic & More”
H. Wieniawski – Kaprysy op. 18 nr 1 i 3
J. Feld – Sonatina na dwoje skrzypiec (fragment)
A. Igudesman – „Klezmer & More”
R. Twardowski – Sonatina na dwoje skrzypiec
A. Derecskei – „Balkanoid”

Wstęp wolny

Duet skrzypcowy to dziś rzadkość – w czasach wielkich sal koncertowych tego rodzaju repertuar odszedł w niepamięć. Popularny był natomiast w drugiej połowie XVIII wieku i w stuleciu następnym, epoce domowego muzykowania. Bo granie w duecie to zajęcie bardzo prywatne, wręcz intymne, dlatego wykonawcy grali bardziej dla własnej przyjemności niż dla słuchaczy.

Skrzypcowa literatura duetowa jest niezwykle bogata: począwszy od znanych i do dziś czasami grywanych zbiorów duetów skrzypcowych Michaela Haydna i Wolfganga Amadeusa Mozarta, przez duety „małych mistrzów” takich jak Ignaz Pleyel czy Alessandro Rolla, po Kaprysy op. 18 Henryka Wieniawskiego, które – mało kto o tym pamięta – oryginalnie mają akompaniament drugich skrzypiec. XX-wiecznym echem dawnej popularności duetu skrzypcowego jest zbiór genialnych miniatur Béli Bartóka. 44 Duety skrzypcowe, oparte na melodiach pieśni i tańców z Europy Wschodniej, kompozytor stworzył jako utwory dydaktyczne, jednak zyskały dużą popularność również jako repertuar koncertowy. Sporo duetów skrzypcowych odnaleźć można również w twórczości polskich kompozytorów XX wieku na czele z Grażyną Bacewicz, znakomitą skrzypaczką, która – podobnie jak Bartók – lubiła inspirować się folklorem. Zabawą z ludowymi konwencjami muzycznymi są z kolei serie duetowe Alekseya Igudesmana, popularnego na świecie rosyjsko-niemieckiego skrzypka, kompozytora i aktora. Igudesman wykonywał je m.in. z Gidonem Kremerem, Julianem Rachlinem czy Janine Jansen.

Polish Violin Duo ma na koncie blisko 200 nagród zdobytych w konkursach w Polsce i na świecie. Prowadzą ożywioną działalność koncertową – w tym roku występować będą w Chinach i we Francji, gdzie podczas 15 recitali w najbardziej prestiżowych salach koncertowych zagrają zapomniane dzieła kompozytorów polskich. Planują też wydanie płyty z tym repertuarem – będzie to drugi album po płycie z utworami Joachima Kaczkowskiego. W 2020 roku Polish Violin Duo był nominowany do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Odkrycie Roku”.

Muzyka skrzypcowa w ramach postludium "Kolorów Polski" zabrzmi w kameralnym, drewnianym kościele pw. św. Katarzyny w Korczewie z 1729 roku, utrzymanym w stylu barokowym. To druga świątynia w tej wsi – pierwsza została zniszczona w czasie najazdu szwedzkiego – której początki sięgają XIII stulecia. Warto zwrócić uwagę na oryginalne wyposażenie kościoła z wieków XVII i XVIII: ołtarz główny, ołtarze boczne oraz krucyfiks. W ołtarzu głównym umieszczone jest rzeźbione tabernakulum z pierwszej połowy XVII wieku, na którym namalowane zostały postacie czterech ewangelistów. Zdewastowana w czasie II wojny światowej świątynia dziś jest pięknie odremontowana dzięki funduszom unijnym.
  • 20-08-2022 godz 18:00

Bilety

wstęp wolny

Kategoria

Muzyka