Premiera teledysku VR | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 2 =

Premiera teledysku VR

Kadr z teledysku

Premiera nowatorskiego teledysku VR do "Ariadne" w Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz już 19 I o godz. 19. Muzyka - Jakub Ciupński, wokal - Małgorzata Walewska.
2040 lat dzieli dzieło antycznego Owidiusza i nowoczesną technologię VR. Dziś spotykają się w cyberprzestrzeni teledysku VR, w którym Małgorzata Walewska śpiewa pieśń "Ariadne" z płyty "Heroides" Jakuba Ciupińskiego. Premiera - 19 I w Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz. Teledysk VR będzie można oglądać w hotelowym lobby do 10 II. Wstęp wolny.

Ciepły mezzosopran Małgorzaty Walewskiej, antyczna poezja Owidiusza, elektryzująca muzyka Jakuba Ciupińskiego, oniryczny taniec Kayi Kołodziejczyk i nowoczesne efekty specjalne produkcji VR 360°.

W ten sposób Małgorzata Walewska i Jakub Ciupiński postanowili wyjść poza klasyczne postrzeganie muzyki poważnej i zaprezentować jeden z utworów Ciupińskiego z płyty Heroides w postaci teledysku VR.

Widz z pomocą gogli podąża za Ariadną, porzuconą na wyspie przez Tezeusza. Przemierza metafizyczny, księżycowy krajobraz pełen magii i ambientowych brzmień. Pojawia się w nim Ariadna, czyli Kaya Kołodziejczyk, która tańcem wyraża emocje przerażonej heroiny. Małgorzata Walewska głosem pozbawionym operowej emfazy, interpretuje rozterki mitycznej bohaterki i wciela się w rolę prakobiety.

Śpiewa o miłości, wiecznej tęsknocie i pogoni za marzeniami. Przestrzenna, wielowymiarowa aranżacja muzyczna Jakuba Ciupińskiego i doskonałe efekty stworzone przez światowej sławy specjalistów, czynią te wyznania jeszcze bardziej magicznymi. Widz doświadcza emocji, które trudno zapomnieć.

Teledysk będzie można oglądać bezpłatnie w lobby Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz, gdzie do 10 II stać będzie box VR. Przed obejrzeniem należy zgłosić się do recepcji.

19 I o godz. 19 odbędzie się wernisaż z premierową projekcją, podczas którego spotkać będzie można współtwórców tej wyjątkowej produkcji i posłuchać o tym, jak się tworzy filmy 360°. Wstęp na wernisaż wolny.

- Praca nad VR w niczym nie przypominała kręcenia zwykłego teledysku. Nie mogłam sobie nawet wyobrazić, jak to będzie wyglądać po założeniu okularów – mówi Małgorzata Walewska.

- Kiedy dowiedziałam się o projekcie "Ariadne", od razu wiedziałam, że musi on zostać zaprezentowany w przestrzeniach Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz – przyznaje Anna Olszyńska, general manager hotelu. - W ramach projektu Andel’s Art od lat wychodzimy poza tradycyjne doświadczanie sztuki. Promujemy współczesnych artystów. W sztuce łączymy to, co znane z tym, co nowe i innowacyjne. Tak jak sam hotel łączy tradycję z nowoczesnością.

Ariadne to jedna z bohaterek albumu Jakuba Ciupińskiego "Heroides". Kompozytor stworzył muzykę do wybranych listów z poematów Owidiusza i zaprosił do nagrania partii wokalnych mezzosopranistkę Małgorzatę Walewską.

Jakub Ciupiński jest utytułowanym polskim kompozytorem mieszkającym w Nowym Jorku. Tworzył koncertową muzykę dla m.in. Birmingham Royal Ballet, Metropolis Ensemble, Silicon Valley Ballet, Sybarite5, Anne Akiko-Meyers czy Philippe Quint. Jako 8-latek debiutował w Sony Music Poland pod pseudonimem Jakub Żak.

Małgorzata Walewska jest jedną z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek operowych. Występowała na ponad 30 scenach słynnych teatrów w Europie i USA. Do jej pokazowych ról należą Carmen, Amneris, Azucena, Dalila, Eboli, Ulryka, Kundry czy Santuzza.

Marek Titow od czternastu lat związany jest z produkcją filmową i reklamową, specjalizuje się w Cinematic VR. Współpracował przy takich produkcjach, jak Deep Dive, Szepty, Biesy VR czy dokumencie Wish You Were Here. Pięć lat temu stworzył firmę Altereye, która zajmuje się produkcją VR. W postprodukcji "Ariadne" współpracował z Halo Productions i studiem Coloroffon, które na swoim koncie ma filmy, m.in. "Kamerdyner", "Film balkonowy", "Ekler" czy "Furioza".

Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz to hotel-galeria, znany jako mecenas sztuki.


"ARIADNE" – PRODUKCJA:

Muzyka: Jakub Ciupiński
Tekst oryginalny: "Heroides" Owidiusza
Głos: Małgorzata Walewska
Choreografia i taniec: Kaya Kołodziejczyk
Scenografia: Alicja Kokosińska
Kostiumy: Agnieszka Baranowska
Operator kamery: Marek Titow
Kierownik produkcji: Łucja Waśko
Postprodukcja: Renata Kucharska (Halo Productions), Marek Titow (Altereye), Magdalena Widuch (Coloroffon Film)
Premiera: Vienna House by Wyndham Andel’s Lodz, ul. Ogrodowa 17, Łódź. 19 stycznia 2023 r.

TEKST „ARIADNE” – tłumaczenie Małgorzata Walewska:

Księżyc świecił.
W skalisty brzeg wlepiłam wzrok… pusto.
Jak okiem sięgnąć, nic, tylko piach.
Tam i z powrotem bez celu, bez sensu gnam,
a dziewczęce stopy zapadają się głęboko.
Tezeuszu! – wołam.
Głos odbija się od urwiska
i już imię twoje wzywa cała wyspa.
Jakby chciała przyjść z pomocą mnie nieszczęsnej.
Smagana okrutnym wichrem,
dojrzałam jak okręt twój oddala się
południowym niesiony wiatrem.
Widziałam go? Czy też widzieć chciałam?
Jak lodu bryła, wpół umarła stałam.

materiały prasowe