QARTULI GALOBA | Kalejdoskop kulturalny regionu łódzkiego
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 7 =

QARTULI GALOBA

Kolory Polski w Tumie. Koncert gruzińskiego chóru męskiego Sakhioba, specjalizującego się w muzyce ludowej i sakralnej Gruzji.
Słowo „sakhioba” pochodzi z klasycznego języka gruzińskiego i oznacza „słodki śpiew”. To określenie wybrali jako nazwę dla swojego chóru wokaliści specjalizujący się w muzyce ludowej i sakralnej Gruzji. Gruziński chór męski Sakhioba powstał w 2006 r. Należy do najważniejszych zespołów wokalnych w swoim kraju. Jego twórcą i liderem jest Malkhaz Erkvanidze, światowej sławy muzykolog i śpiewak, autor wielu opracowań muzycznych oraz 24 tomowego dzieła Gelati Skola, o najważniejszej szkole śpiewu liturgicznego w Gruzji – Gelati.

Członkowie zespołu dążą do zachowania w kulturze muzycznej dawnych pieśni i charakterystycznego dla nich stylu i intonacji. Studiują folklor, w tym tradycyjne tańce ludowe i muzykę instrumentalną. W tym kaukaskim kraju muzyka ludowa i liturgiczna są nierozerwalnie ze sobą splecione, a sztuka sakralna to część narodowej tożsamości. Gruzja przyjęła chrześcijaństwo w 337 r., natomiast gruzińską tradycję polifoniczną cechują specjalne techniki używania głosu. Chórzyści prowadzą też warsztaty wokalne i słynne gruzińskie supry – spotkania za stołem. Grają na tradycyjnych instrumentach gruzińskich i występują w oryginalnych strojach.

Wystąpi:
Sakhioba: Dawit Szukakidze, Warłam Goletiani, Lasza Baramidze, Władimer Szonia, Dawit Abramiszwili, Lasza Siksarulidze, Dawit Batiraszwili, Dawit Jamriszwili, Beka Kowziaszwili, Tornike Kandelaki

W programie:
Śpiew liturgiczny z trzech najstarszych ośrodków Gruzji: Shamokmedi Skola, Kartuli-kachetis Skola i Gelati Skola; pieśni etniczne z różnych regionów Gruzji – Abchazji, Adżarii, Gurii, Imeretii, Kartlii, Kachetii, Tuszetii; pieśni miejskie

Wydarzenia towarzyszące:
> zwiedzanie skansenu „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku k. Tumu
> spotkanie z kowalem (kucie gorącego żelaza) / g. 14-17
> spotkanie z młynarzem (ustawianie „koźlaka” na wiatr) / g. 13, 15, 17
> ciasto drożdżowe dla smakoszy

Program wycieczki:
Autokar g. 10. Trasa: Łódź – Konarzew – Łęczyca – Kwiatkówek – Tum – Łódź

Kraina Diabła Boruty, gdzie diabeł nie mówi „dobranoc” tylko: „Witajcie drodzy melomani!”, od dawna przedstawia się turystom niezwykle cennymi na skalę nie tylko regionu łódzkiego zabytkami. Dawne Księstwo Łęczyckie obfituje w średniowieczne i późniejsze budowle. Do najcenniejszych należy zabytkowa zabudowa Łęczycy: zamek (obecnie muzeum), odrestaurowane stare miasto z rynkiem i ratuszem, obiekty sakralne wraz z klasztorem bernardynów. Odwiedzimy także łęczycki oddział Archiwum Państwowego w Płocku, gdzie będziemy mogli zobaczyć uratowane macewy z cmentarza żydowskiego, dokumenty miejskie, cechowe i plany gruntowe oraz dokumenty dotyczące ewidencji ludności.

Z Łęczycy niedaleko już do Tumu z jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w Polsce – romańską archikolegiatą (na jej murach ponoć do tej pory można odnaleźć odciśnięte ślady czarcich pazurów). Podczas wycieczki odwiedzimy jeszcze Konarzew, gdzie zapoznamy się z miejscowymi tradycjami wikliniarskimi, oraz skansen w Kwiatkówku, który przybliża tradycję łęczyckiej wsi. Będziemy też mogli również skosztować prawdziwego niediabelskiego, polskiego tradycyjnego jadła. Jednym zdaniem: wycieczka diabła (w dobrym znaczeniu tego słowa) warta!